دستکم ۳ زن معترض از سوی طالبان بازداشت شده‌اند

۱۴۰۰/۱۰/۲۹

گزارش‌ها از کابل می‌رساند که نیروهای طالبان به خانه‌ دستکم ۸ زن معترض یورش برده و شماری از آنان را بازداشت کرده است.

یک منبع به افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان امشب، تمنا زریاب، پروانه ابراهیم‌خیل و یک تن دیگر از زنان معترض را بازداشت و به محل نامعلومی انتقال داده است.

تا اکنون طالبان در این مورد ابراز نظر نکرده است.

ویدیویی که از تمنا زریاب پریانی در رسانه‌های اجتماعی نشر شده، او را در حالت سراسیمگی نشان می‌هد. خانم زریاب در این ویدیو می‌گوید که نیروهای طالبان پشت درش آمده و می‌خواهند او را بازداشت کنند.

او در این ویدیو، فریادزنان از مخاطبانش کمک می‌خواهد.

در همین حال، رفیع جسور همسر هدا خموش از زنان معترض کابل، تایید می‌کند که نیروهای طالبان به همسرش حمله کرده‌ اند.

او در فیسبوک خود نوشت: «هدا را با رنجر (موتر پولیس)‌ زدند که از ناحیه پای آسیب‌دیده است.» او همچنین گفت که «طالبان از صبح امروز به دنبال دختران معترض اند.»

این زنان با راه اندازی اعتراض‌هایی در کابل از گروه طالبان خواسته‌اندکه محدودیت‌های وضع شده بر زنان را بردارد و دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها را بر روی دختران باز کند.

آنان با شعار «نان، کار، آزادی» بارها بر سیاست‌های محدودکننده طالبان در قبال زنان اعتراض کرده‌اند.

سازمان‌های مدافع حقوق زنان رویکرد طالبان نسبت به زنان و دختران افغان را نگران‌کننده توصیف کرده‌اند. روز گذشته رییس حقوق بشر سازمان ملل متحد، با ابراز نگرانی از وضعیت زنان افغانستان، از شورای امنیت این سازمان خواست که ناقضان حقوق بشر را در افغانستان، به‌ویژه آنانی که زنان و کودکان را هدف قرار می‌دهند، مورد بازخواست قرار دهد.

دیدبان حقوق بشر نیز سرکوب خشونت‌آمیز زنان معترض را هشداردهنده خوانده است.

روز گذشته رئیس حقوق بشر سازمان ملل متحد، با ابراز نگرانی از وضعیت زنان افغانستان، از شورای امنیت این سازمان خواست که ناقضان حقوق بشر را در افغانستان، به‌ویژه آنانی که زنان و کودکان را هدف قرار می‌دهند، مورد بازخواست قرار دهد.

دیدبان حقوق بشر نیز سرکوب خشونت‌آمیز زنان معترض را هشداردهنده خوانده است.

رقص - جاده ابریشم
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید