جو بایدن: راهی برای خروج راحت از افغانستان وجود نداشت

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا می‌گوید که از تصمیم خروج سربازان امریکایی از افغانستان ناراحت نیست، ولی در مورد آنچه پس از تسلط طالبان اتفاق می‌افتد احساس بد دارد.

او در مورد خروج از افغانستان گفت: «اگر می‌ماندیم، بین ۲۰ تا ۵۰ هزار سرباز را باید به آنجا می فرستادیم.»

آقای بایدن که به مناسبت نخستین سالگرد آغاز به کارش به‌عنوان رئیس ‌جمهور امریکا، در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید صحبت می‌کرد، گفت: «پس از ۲۰ سال هیچ راهی برای خروج راحت از افغانستان وجود نداشت، فارغ از این که چه زمانی دست به این اقدام می زدیم. من برای آنچه کردم، هیچ‌گونه عذرخواهی بدهکار نیستم.»

آقای بایدن ‏در این کنفرانس خبری گفت که «افغانستان ظرفیت یکپارچه شدن را ندارد». او از خبرنگاران خواست دست خود را بلند کنند اگر باور دارند که «کسی می‌تواند افغانستان را تحت یک حکومت واحد، متحد سازد.»

رئیس‌‌جمهور بایدن در بخشی از صبحت‌هایش گفت: «در باره مشکلاتی که [در افغانستان] وجود دارد، احساس بد می‌کنم؛ در باره تمام مشکلاتی که در جهان وجود دارد احساس بد می‌کنم، اما ما نمی‌توانیم تمام مشکلات جهان را حل کنیم.»

او با اشاره به هزینه های حضور امریکا در افغانستان گفت: «هر هفته یک میلیارد دالر در افغانستان مصرف می‌کردیم».

بایدن پیش از این نیز در نخستین سخنرانی خود پس از تکمیل خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفته بود که منافع ملی امریکا فقط این را حکم می‌کند که از افغانستان به عنوان پایگاه حمله به این کشور استفاده نشود.

او آن زمان خروج سربازان امریکایی از افغانستان را «بهترین تصمیم» برای کشورش دانسته بود.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید