ناروی برای رسیدگی به مشکلات افغانستان گفتگوهای سه روزه‌ای را در اسلو برگزار می‌کند

۱۴۰۰/۱۱/۱

وزارت خارجه ناروی اعلام کرد که از نمایندگان طالبان، جامعه مدنی افغانستان و جامعه بین‌الملل دعوت کرده است تا از تاریخ ۲۳ تا ۲۵ جنوری ۲۰۲۲ به این کشور سفر کرده و در مورد حل مشکلات افغانستان با همدیگر گفتگو کنند.

ناروی تأکید کرده است که به شدت نگران وضعیت وخیم افغانستان است.

در بیانیه وزارت خارجه این کشور آمده «میلیون‌ها نفر در افغانستان با یک فاجعه انسانی تمام‌عیار روبرو هستند و برای اینکه بتوانیم به جمعیت غیرنظامی در افغانستان کمک کنیم، ضروری است که هم جامعه بین‌المللی و هم افغان‌های بخش های مختلف جامعه با طالبان گفتگو کنند.»

آنیکن هویتفلد، وزیر امور خارجه ناروی می‌گوید: «ما در مورد انتظارات خود از طالبان، به ویژه در مورد آموزش دختران و حقوق بشر و حق زنان برای مشارکت در جامعه صریح خواهیم بود.»


در اسلو، طالبان با نمایندگان مقامات ناروی و مقامات تعدادی از کشورهای متحد دیدار خواهند کرد.

همچنین دیدارهایی بین هیأت طالبان و سایر افغان‌هایی که کارنامه‌های متفاوتی دارند، برگزار خواهد شد.

اینها شامل رهبران زن، روزنامه‌نگاران و افرادی است که برای حفظ حقوق بشر و رسیدگی به مسایل انسانی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تلاش می کنند.


وزارت خارجه ناروی تأکید کرده است که این نشست‌ها به معنای مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان نخواهد بود. اما «ما باید با کسانی که در عمل مسئولیت کشور را به دوش دارند صحبت کنیم.»

خانم هویتفلد گفت: ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی افغانستان به یک فاجعه انسانی بدتر منجر شود.


افغانستان با خشکسالی، یک بیماری همه‌گیر، یک فروپاشی اقتصادی و اثرات سال‌ها درگیری دست و پنجه نرم می‌کند. حدود ۲۴ میلیون نفر با ناامنی غذایی حاد روبرو هستند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که یک میلیون کودک ممکن است از گرسنگی بمیرند.
بر اساس برآوردهای سازمان ملل، بیش از نیمی از جمعیت در زمستان امسال با قحطی مواجه خواهند شد و ۹۷ درصد از جمعیت ممکن است امسال زیر خط فقر قرار گیرند.

وزارت خارجه ناروی به دنبال گفتگو با طالبان به منظور ارتقای حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه و اقتصادی در افغانستان در حمایت از مردم افغانستان است.

در اوایل این هفته، یک هیئت ناروی برای گفتگو در مورد وضعیت وخیم انسانی در این کشور از کابل بازدید کرد.
کمک‌های بشردوستانه اگرچه ضروری است، اما کافی نیست. مقامات ناروی معتقد اند که «ما باید از فروپاشی خدمات اساسی مانند بهداشت و آموزش جلوگیری کنیم. ما باید از معیشت خانواده‌ها و جوامع حمایت کنیم.»

خانم هویتفلد گفت که این می‌تواند تعداد افرادی که به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند را کاهش دهد.


این وزارتخانه اعلام کرده که تمایل به گفتگو با همه رطب‌ها یکی از اصول کلیدی پشتوانه تلاش‌های صلح و آشتی ناروی است.