توماس وست: ممکن است بخشی از پول مسدود شده افغانستان به قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر پرداخت شود

۱۴۰۰/۱۱/۱

فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان می‌گوید ممکن است بخشی از پول مسدود شده افغانستان به خانواده‌های قربانیان حملات یازده ۱۱ سپتمبر پرداخت شود، اما تأکید کرده که هنوز تصمیم نهایی در این مورد گرفته نشده است.

توماس وست می‌گوید هیچ جدول زمانی برای به رسمیت شناختن طالبان وجود ندارد.

به گفته او امریکا می‌خواهد قبل از اینکه روابط خود را با طالبان عادی سازد، شاهد اقدامات عملی از جانب طالبان باشد.

توماس وست در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفته است چگونگی رفتار امریکا با طالبان بستگی دارد به اینکه طالبان چه رفتاری را در پیش می‌گیرند.

وی گفت: «ما در گفتگوهای مختلف با طالبان گفته‌ایم که قبل از اینکه اوضاع به حالت عادی بازگردد، باید شاهد برخی اقدامات از سوی طالبان باشیم. به عنوان مثال اگر قرار باشد سفارت خود را در کابل بازگشایی کنیم یا روابط افغانستان را با نهادهای مالی بین المللی عادی سازیم، نمی‌خواهم در اینجا لیست بلندبالایی از انتظارات خود را مطرح کنم. اما من فقط می‌خواهم به یکی از درخواست‌هایی اشاره کنم که از طالبان خواسته شده است و این فقط یک درخواست از طرف ایالات متحده نیست، بلکه از طرف جامعه بین‌المللی و منطقه است. ما می‌خواهیم مکاتب دخترانه و دانشگاه‌ها همه در ماه مارچ باز شوند. ما معتقدیم که آموزش حق اساسی زنان است. این خواست، و بسیاری خواست‌های دیگر آزمایش‌های مهمی در برابر طالبان اند. ما و جامعه جهانی آماده هستیم تا در صورت بازگشایی تمام مکاتب دخترانه توسط طالبان، معاش معلمان در سراسر کشور را بپردازیم.»

به نظر نمی‌رسد که روابط طالبان و ایالات متحده به آسانی به یک رابطه عادی بدل شود، اما مقامات امریکایی از شرط‌هایی نام می‌برند که مانع پیشرفت روابط شده است. رعایت حقوق بشر، آزادی زنان، آموزش زنان و ساختن نظام همه‌شمول جزو این شرط‌هاست.
بی‌بی‌سی از فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان پرسیده است که آیا می‌توان تاریخی برای عادی سازی روابط تعیین کرد، به این معنی که ایالات متحده چه زمانی دولت طالبان را به رسمیت خواهد شناخت؟
آقای وست پاسخ داد: جدول زمانی برای این کار وجود ندارد. این مسأله به عملکرد و سیاست‌های طالبان بستگی دارد، نه به دیپلماسی امریکا و متحدانش.

در حدود پنج ماه گذشته، ایالات متحده به رغم اعلام کمک‌های بشردوستانه خود به افغانستان، هیچ نشانه‌ای از تغییر رویکرد خود برای بهبود روابط با طالبان نشان نداده است.

جهان‌نما
خبرها
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید