دموکرات‌های سنا: حکومت بایدن ورود افغان‌های در معرض خطر را به امریکا تسهیل کند

۱۴۰۰/۱۱/۱

چارلز شومر، رهبر دموکرات ها در سنای امریکا و ۱۴ سناتور دموکرات دیگر در نامه‌ای از حکومت امریکا خواستند که موانع عمده‌ در برابر صدور ویزه امریکا برای افغان های در معرض خطر را بردارد و مساله رد درخواستی‌های اقامت موقت بشردوستانه این پناهندگان را بررسی کند.

تخمین زده می‌شود که ۳۵ هزار درخواست برای دریافت اقامت موقت بشردوستانه در اداره مهاجرت و شهروندی امریکا ثبت شده است. از این میان، اداره مذکور تنها ۱۳۵ درخواست را منظور کرده است.

این اداره گفته است که متقاضیان اقامت موقت بشردوستانه با ارائه اسناد ثابت کنند که زندگی‌شان در افغانستان در معرض خطر است. اما سناتوران دموکرات این شرایط را غیرواقعی و دشوار می‌دانند.

در این نامه سناتوران دموکرات به نهادهای حکومتی امریکا آمده است: «این شرایط به معنای این است که اکثر متقاضیان بالقوه واجد شرایط از دریافت اقامت موقت بشردوستانه محروم خواهند شد. زیرا، پس از خروج پرسروصدای ایالات متحده از افغانستان، بسیاری از آنها به کشورهای ثالث گریخته اند یا اسناد مکتوب تهدید از سوی طالبان را ندارند.»

این سناتوران در نامه خود تاکید می‌کنند که بسیاری از افغان‌ها به توصیه ایالات متحده، درخواست اقامت موقت بشردوستانه داده و از افغانستان تحت سلطه طالبان فرار کرده اند.

به گفته آنان، اکنون حکومت امریکا با صدور ویزای اقامت بشردوستانه به این متقاضایان مسئولیت اخلاقی‌اش را ادا بکند: «این نه تنها یک الزام اخلاقی است، بلکه برای منافع ما به عنوان یک شریک بین‌المللی معتبر، صادق و وفادار و برای امنیت ملی ضروری است.»