طنز سیاسی؛ واکنش‌های بشردوستانه به سخنان انتونیو گوترش

جمعه ۱۴۰۰/۱۱/۰۱

انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در آخرین بیانیه خود گفته است که فقر و سرما جان میلیون‌ها نفر در سراسر افغانستان را به خطر انداخته است لذا آمریکا باید پول‌های مسدود افغانستان را آزاد کند.

او از طالبان خواسته است تا به حقوق زنان احترام بگذارند، از کشتن کارمندان دولت پیشین دست بکشند و مانع آموزش دختران نشوند. آقای گوترس از طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته است تا از طریق گفتگو به صلح برسند.

واکنش‌ها به این سخنان آقای گوترش چنین است:

طالبان:

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان از سخنان آقای گوترش قدردانی می‌کند و از دولت آمریکا می‌خواهد که پول‌های مسدودشده افغانستان را هرچه عاجل آزاد کند. او پول‌های مسدود شده را حق مردم افغانستان می‌خواند و اعلام می‌دارد که طالبان حاضر است تا به نمایندگی از مردم افغانستان این پول‌ها را دریافت کند. آقای مجاهد دستگیری زنان را دروغی برای پناهندگی در غرب، کشتن کارمندان دولت پیشین توسط طالبان را سیاه‌نمایی رسانه‌های مزدور و ممانعت از آموزش دختران را یک موضوع بی‌اهمیت موقتی می‌خواند.

شاه محمود قریشی:

جمهوریه اسلامیه پاکستان بهوت خوش هوگیا. امریکه باید افغانستان کا پیسه جلدی واپس کری. وزارت خارجه پاکستان تاکید کرتا هی که ظرفیت در دولت طالبان بهوت پایین هی، اسی خاطر افغانستان کا پیسه باید از طریق اسلام‌آباد به افغانستان ارسال هوجایی.

حامد کرزی:

رئیس‌جمهوراسبق افغانستان حمایت خود را از سخنان آقای گوترش اعلام می‌کند. او بار دیگر تاکید می‌کند که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان جهان نیاز دارد تا با طالبان به توافق برسد. آقای کرزی از آمریکا می‌خواهد که بر مبنای پیشنهاد آقای گوترش طالبان را به رسمیت بشناسد و مانع بروز یک بحران دیگر در افغانستان شود. رئیس‌جمهور پیشین افغانستان از طالبان می‌خواهد تا برای تعامل با جهان به روش‌های دموکراتیک دولتداری رو بیاورند و از طریق لویه جرگه یک رئیس‌ دولت را انتخاب کنند که هم تجربه داشته باشد، هم انگلیسی بلد باشد و هم نام پسرش میرویس باشد.

عطامحمد نور:

امپرطور شمال و سردار سازندگی بلخ از سخنان آقای گوترش که گفته است طرف‌های درگیر در افغانستان باید از طریق گفتگو به صلح برسند با جدیت حمایت می‌کند. آقای نور به نمایندگی از هر نوع جبهه مقاومت برای هر نوع مذاکره با طالبان اعلام آمادگی می‌کند و صلح را یک گام مثبت می‌داند. او اعلام می‎‌کند که اگر طالبان به صلح تن ندهند به‌زودی از طریق بندر حیرتان وارد افغانستان می‌شود و در یک چشم‌به‌هم مالیدن این کشور را آزاد می‌کند. آقای نور شماره تلفن خود را برای مذاکره، دوصفرنودوهشت، شش‌هزار، دوصدوچهل‌وسه اعلام کرد و گفت که اگر به جای دو صفر علامت مثبت هم زده شود مشکل نیست و او منتظر است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان
نگاه ژرف

رادیو

پادکست‌ها