طالبان به جو بایدن: با تحکیم نظام مرکزی، مردم را متحد کردیم

۱۴۰۰/۱۱/۱

وزارت خارجه طالبان به اظهارات رئيس‌جمهور امريکا در مورد متحد نبودن افغانستان، واکنش نشان داد.
قهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان گفت که پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، طالبان با تحکیم نظام مرکزی، مردم را متحد کرده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا دیروز بار دیگر از تصمیم خروج سربازان امریکایی از افغانستان دفاع کرد اما تأکید کرد که نسبت تحولاتی که پس از تسلط طالبان اتفاق افتاده، احساس بدی دارد.
جو بایدن به خبرنگاران گفت که امریکا در افغانستان میلیاردها دالر مصرف کرد و از خبرنگاران پرسید «اگر شما فکر می‌کنید که کسی می‌تواند افغانستان را در یک دولت واحد متحد کند، دست خود را بلند کنید.»
رئیس‌جمهور امریکا تأکید کرد که افغانستان «گورستان امپراطوری‌ها شده است و مستعد اتحاد نیست.»
وزارت خارجه طالبان در خبرنامه‌ای گفت که افغان‌ها هرگز تحت اشغالگران خارجی متحد نیستند بلکه مردم با وحدت قوی علیه اشغال جنگیده‌اند. طالبان گفته است که این سخن جو بایدن که «افغانستان قبرستان امپراتوری‌هاست» خود اعتراف به وحدت افغان‌ها است.
وزارت خارجه طالبان تصریح کرده است که نفاق پدیده‌ای خارجی است که اشغالگران برای بقای خود آن را بوجود آوردند اما افغان‌ها با داشتن یک کشور و به کمک باورهای مشترک اسلامی و تاریخی «اشغالگران» را شکست داده و اکنون برای تبدیل شدن به یک ملت رقیب، گام‌های محکمی را بر می‌دارند.

مقام‌های طالبان در حالی از متحد کردن شهروندان افغانستان تحت حاکمیت این گروه سخن می‌گویند که جامعه جهانی و همچنین شماری از جریان‌های سیاسی از تشکیل حکومت تک قومی توسط طالبان شاکی هستند و خواهان ایجاد حکومت فراگیر با حضور همه اقوام از جمله زنان هستند.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید