انس حقانی با تغییر تخلص به ناروی سفر کرده است

۱۴۰۰/۱۱/۴

پس از این که نخست وزیر ناروی از حضور انس حقانی در سفر هیات طالبان به ناروی ابراز بی‌اطلاعی کرد، فهرست هیات این گروه که به دست افغانستان اینترنشنال رسیده، نشان می‌دهد که وی با یک تخلص دیگر به این کشور سفر کرده است.

او با نام انس زدران و به عنوان مشاور برادرش سراج الدین حقانی، وزیر داخله طالبان در گفتگوهای هیات طالبان با مقامات امریکایی و اروپایی شرکت کرده است.

همچنان، در این فهرست نام واقعی قهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز حسن باحث است

در این لیست، مقامات طالبان تمام القاب رسمی مذهبی خود مانند ملا و مولوی را حذف کرده اند.

انس حقانی، برادر سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی، توسط حکومت پیشین افغانستان به اتهام جمع آوری منابع مالی برای شبکه حقانی دستگیر شده بود. او از اعضای فعال این شبکه است که در گذشته مسئول مرگبارترین و پیچیده‌ترین حملات مسلحانه و انتحاری در افغانستان بوده است.

ظاهر اطهری، روزنامه‌نگار افغان مقیم ناروی، با تسلیم درخواستی، از پولیس ناروی تقاضا کرده است که انس حقانی را به اتهام جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت دستگیر کند.

نخست‌وزیر کنونی ناروی که در جریان حمله شبکه حقانی‌ به هوتل سرینای کابل در سال ۲۰۰۸ در آنجا بوده، گفته است که خبر نداشته این عضو ارشد شبکه حقانی در ترکیب هیات طالبان در نشست اسلو حضور دارد.

نخست وزیر ناروی در حالی اظهار بی اطلاعی می‌کند که متقاضیان ویزه کشورهای اروپایی، باید شهرت کامل خود را درج فورمه درخواست ویزه شنگن یا ویزه کشورهای دیگر کند.

به موجب قوانین اتحادیه اروپا از جمله ناروی، اعضای گروه های تروریستی و جنایتکار حق ورود به کشورهای اروپایی را ندارند.

چهار سال پیش، تعدادی فعالان سیاسی ایرانی در آلمان از پولیس این کشور درخواست بازداشت محمود هاشمی شاهرودی، رئیس وقت قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران را به اتهام نقض حقوق بشر کردند.

شاهرودی به خاطر تداوی به آلمان سفر کرده بود که پس از پیگیری این فعالین و احتمال صدور حکم بازداشت مجبور شد که سفر خود را کوتاه کرده و خاک آلمان را ترک کند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید