روز سوم نشست اسلو؛ جهان از طالبان می‌خواهد به روند سیاسی فراگیر بر اساس لویه جرگه تن دهد

۱۴۰۰/۱۱/۵

معاون وزیر خارجه ناروی امروز با مطالبات مشخص با هیات طالبان در اسلو ملاقات می‌کند.

هنریک تون پیش از دیدار با مقامهای طالبان در دیدار روز دوشنبه با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان، خواست‌ها و انتظارات مشخصی دریافت کرد که قرار است در دیدارش با طالبان در میان بگذارد.

در نشست امروز نمایندگان جامعه جهانی و طالبان قرار است بحران انسانی در افغانستان نیز بحث شود و در پایان روز سازمان‌های حقوق بشری ناروی نیز با طالبان دیدار کنند.

در کنار بهبود وضعیت اقتصادی افغانستان و دسترسی این کشور به کمک‌های بشردوستانه، مساله حقوق بشر در صدر موضوعات دو طرف قرار دارد.

معاون وزیر خارجه ناروی می‌گوید: «مسایل مهمی زیادی در ارتباط با حقوق اقلیت‌ها و زنان وجود دارد. ما در باره مکاتب زیاد صحبت کردیم، اما درباره آزادی اجتماعات، دسترسی به خدمات صحی و حق کار نیز صحبت می‌کنیم. مسایل مهمی است که برای بسیاری اعضای جامعه مدنی که در نشست اسلو شرکت کردند، مهم است.»

او به رسانه‌های ناروی گفت یکی از مطالبات مطرح شده حق آموزش برای دختران است و مکاتب دخترانه از صنف ۷ به بالا در سال جدید باید بازگشایی شود.

خواست دیگری که مطرح شده است این است که یک روند سیاسی جامع باید در افغانستان آغاز شود و یکی از پیشنهادها این است که این روند در یک "لوی جرگه" اتفاق بیفتد.

دیپلومات‌های ناروی و نمایندگان طالبان در باره سرنوشت دو زن معترض افغان، خانم تمنا زریابی پریانی و پروانه ابراهم‌خیل نیز صحبت کردند. این دو زن معترض هفته گذشته پس از شرکت در اعتراضات خیابانی بازداشت شدند.

این دیپلومات ارشد ناروی درباره زنانی که در نشست اسلو شرکت کرده‌اند، گفت که آنها خطرات بزرگی را برای رسیدن به حق خود پذیرفته اند.

او گفت: برخی از این زنان خشونت مستقیم علیه خانواده‌های‌شان را تجربه کرده‌اند. با این حال، آنها از گفتگو میان طالبان و دیپلومات‌های غربی حمایت کردند.

قرار است طاالبان نشست دوجانبه‎‌ای با تام وست، نماینده خاص امریکا برای افغانستان داشته باشد. معاون وزیر خارجه ناروی گفت از آنجایی که امریکا بر بخش بزرگ از دارایی افغانستان کنترل دارد، این دیدار مهم است.

یکی دیگر از موضوعاتی که در نشست دیپلمات‌های غربی با طالبان مطرح شده است، چگونگی پرداخت حقوق کارمندان دولتی از جمله معلمان است، بدون اینکه این پول بدست طالبان بیفتد.

معاون وزیر خارجه ناروی می‌گوید سودی ندارد که مکاتب دخترانه باز شود، اما معلمی برای تدریس دانش آموزان وجود نداشته باشد.

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید