منابع افغانستان اینترنشنال: طالبان خبرنگار سابق بی‌بی‌سی در افغانستان را ربوده‌اند

جمعه ۱۴۰۰/۱۱/۲۲

منبعی از سرویس جهانی بی‌بی‌سی به افغانستان اینترنشنال تأیید کرد که اندرو نورث، خبرنگار سابق این شبکه در افغانستان توسط طالبان ربوده شده است.
امرالله صالح، معاون پیشین ریاست جمهوری می‌گوید آمار شهروندان کشورهای غربی که در ماه‌های گذشته توسط طالبان ربوده شده‌اند، به ۹ تن می‌رسد.

امرالله صالح در صفحه توییترش نوشته است در کنار این خبرنگار، پیتر جوونال مالک رستورانت گندمک در کابل نیز توسط طالبان ربوده شده است.

آقای صالح تأکید کرده است که به دلیل وضعیت خفقان‌آوری که طالبان به وجود آورده است، هیچ رسانه‌ای از جرایم و جنایت‌ها‌ گزارش نمی‌دهد.

هنوز طالبان در مورد ربوده شدن این افراد ابراز نظر نکرده است.

اندرو نورث، خبرنگار سابق سرویس جهانی بی‌بی‌سی است که با تمرکز به حوزه خاورمیانه و افغانستان گزارش تولید می‌کند. او قبل از ربوده شدن به دست طالبان، در صفحه توییتر شخصی‌اش فعال بود و آنرا روزانه بروز می‌کرد.

صفحه توییتر آقای نورد بعد از روز پنجشنبه، ۱۴ دلو بروز نشده است.

این خبرنگار در یکی از آخرین یادداشت‌هایی که در ویب‌سایت شخصی‌اش منتشر کرده است از سفرش به چندین ولایت افغانستان و ملاقات با رهبران طالبان روایت کرده است.

او گفته واقعیت زندگی در افغانستان پیچیده‌تر از چیزی است که بسیاری از گزارش‌های رسانه‌ای نشان می‌دهند.

این خبرنگار نوشته است «در حکومت طالبان هیچ قاعده‌ای وجود ندارد، حکومت طالبان، حکومت استثناهاست. در بیانیه‌های طالبان نوعی سردرگمی وجود دارد و شخصیت‌های مختلف چیزهای مختلفی می‌گویند. هیچ اعتمادی وجود ندارد. حتی زنانی که هنوز شغل خود را دارند، اعتقاد چندانی به ماندگاری آن ندارند. در همین حال، گزارش‌های مستمر از قتل‌ها و ضرب و شتم و حملات انتقام‌جویانه منتشر می‌شود که اعتماد به عفو عمومی رهبر این گروه را آسیب زده است.»

پیش از این، شماری از مقام‌های کشورهای غربی تأیید کرده بودند که شهروندان‌شان از روند تخلیه بازمانده‌ و در افغانستان گیره مانده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
اوبر
هری ترومن

رادیو

پادکست‌ها