دانشجویان دختر با پوشش و محدودیت‌های جدید به دانشگاه‌های دولتی افغانستان باز می‌گردند

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۲۷

وزارت تحصیلات عالی طالبان دستورات جدیدی در مورد نحوه پوشش و حضور استادان و دانشجویان زن صادر کرده است. بنا دستور این وزارت، دانشجویان دختر و پسر در دانشگاه‌های دولتی در صنوف جدا درس می‌خوانند.

استادان، دانشجویان و کارمندان زن با پوشش کامل به دانشگاه‌های دولتی بازگشته می‌توانند.

دروازه‌های دانشگاه‌های دولتی امسال به روی دانشجویان دختر و پسر در افغانستان باز می‌شود، اما آنان مجبورند که مقررات جدید طالبان در مورد پوشش و حضور در صنوف درسی را مراعات کنند.

در طرح جدید وزارت تحصیلات عالی طالبان که به دست افغانستان اینترنشنال رسیده است، بر جداسازی کامل جنسیتی در دانشگاه ها تاکید شده است و دانشجویان دختر با محدودیت‌ها و تبعیض‌های جدیدی رو به رو خواهند شد.

در این طرح، دانشجویان دختر و پسر باید در صنوف جداگانه درس بخوانند. دانشجویان، استادان و کارمندان اداری زن باید با «حجاب کامل» به دانشگاه بیایند. این پوشش باید «سیاه، ساده و گشاد و چندلا باشد که تمام بدن را بپوشاند.» در ضمن، آرایش برای آنان ممنوع شده است.

دانشجویان دختر تنها توسط استادان زن درس داده خواهند شد و در صورت کمبود، از استادان مرد به طور موقت برای تدریس این دانشجویان استفاده خواهد شد.

در این طرح، وزارت تحصیلات عالی طالبان می‌خواهد که زنان بیشتری برای تدریس در دانشگاه‌های دولتی جذب کند. زیرا، به گفته این وزارت، تنها ۱۰ درصد استادان دانشگاه‌های دولتی زن هستند.

دانشجویان رشته طب بیشتر از رشته‌های دیگر با محدودیت و تبعیض رو به رو خواهند بود. در این طرح آمده است که دانشجویان دختر در دوره کار عملی یا ستاژ حق ندارند که با دانشجویان مرد در یک جا حضور داشته باشند.

دانشجویان دختر تنها در دوره کار عملی مربوط به امراض زنانه حضور یافته می‌توانند. در این طرح به صراحت آمده است که «داکتران زن تنها بیماران زن را تداوی کنند.» به این ترتیب، این دانشجویان از کار عملی در رشته‌های دیگر طبی محروم خواهند شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها