تحریم رئیس جمهور روسیه؛ثروت ولادیمیر پوتین چقدر است؟

دوشنبه ۱۴۰۰/۱۲/۰۹

حکومت‌های غربی دارایی‌های ولادیمیر پوتین و برخی اطرافیانش را در غرب به خاطر حمله به اوکراین مسدود کردند، اما هیچ کسی به درستی نمی‌داند که رئیس جمهور روسیه و نزدیکانش چقدر ثروت دارند. روزنامه نیویورک‌ تایمز تخمین می‌زند که دستکم ثروت شخصی پوتین بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دالر است.

به گزارش این روزنامه، همیشه در مورد میزان ثروت رئیس جمهور روسیه گمانه‌زنی و شایعات وجود داشته است. بر اساس اسناد رسمی دولت روسیه، پوتین دارای یک اپارتمان کوچک و معاش سالانه ۱۴۰ هزار دالر است، اما گفته می‌شود که ثروت واقعی وی در پوشش حساب‌های اطرافیانش و املاک گرانقیمت که قواله شان به نام دیگران است، مخفی می‌باشد.

از جمله، گفته می‌شود که پوتین قصری در بحیره سیاه دارد که ارزش آن ۱ میلیارد دالر است یا صاحب یک کشتی تفریحی به قیمت ۱۰۰ میلیون دالر است که چند هفته پیش از حمله نیروهای روسی به اوکراین از آلمان به روسیه آورده شد.

هیچ کدام از این دارایی‌ها مشخصاً به نام پوتین ثبت نشده است.

همچنان، یک اپارتمان گرانقیمت به ارزش ۴ میلیون دالر در کشور موناکو از طریق یک کمپنی برای زنی روسی خریده شده که تصور می شود معشوقه رئیس جمهور روسیه است. به نقل از موسسه گزارشدهی فساد و جرایم سازمان یافته، یک ویلای قیمتی دیگر در جنوب فرانسه متعلق به همسر سابق پوتین است.

برای حکومت های غربی دشوار است که رد پای پوتین را در حساب‌های بانکی و دارایی‌های اطرافیانش پیدا کنند. از این رو، مقامات غربی تصمیم گرفتند که حساب‌ها و دارایی افراد نزدیک به پوتین را نیز مسدود کنند که از نظر آنان در پنهان کردن پول‌های رئیس جمهور روسیه همکاری می‌کنند.

این افراد عبارت از کیریل شاملوف، داماد سابق پوتین؛ بوریس روتنبرگ، غول دنیای ساختمان سازی و گندی تیمچنکو، ششمین مرد ثروتمند روسیه اند.

به گزارش نیویورک تایمز، حکومت‌های غربی با تحریم ثروتمندان روس که اغلب با پوتین رابطه نزدیک داشته اند و صاحب شرکت‌ها و املاک لوکس در کشورهای غربی اند، امیدوارند که فشار بالای رئیس جمهور روسیه افزایش یابد یا آنان به خاطر منافع خود بالای مرد قدرتمند کرملین فشار بیاورند.

اما، آنچه موثریت این تحریم‌ها را دشوار می‌کند این نکته است که این ثروتمندان در یک دهه گذشته به کمک بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ مشاوره مالی توانسته اند ثروت خود را در شبکه پیچیده‌ای از تملک کمپنی‌ها از چشم مقامات غربی پنهان کنند.

البته، در چند سال گذشته به دلیل درز اسناد بانک‌ها و موسسات مالی توسط هکرها، اطلاعاتی در مورد این شرکت‌ها با سرمایه‌گذاران روسی در اختیار حکومت‌های غربی قرار گرفته است، با این هم، کشف میزان ثروت ثروتمندانی چون پوتین به خصوص دارایی شان در کشورهای غربی دشوار است.

با توجه به این دشواری، یک دیپلمات اروپایی به این روزنامه گفته است که این مسدودسازی بیشتر ارزش سمبولیک دارد و «حاوی پیام مهم سیاسی» برای پوتین و اطرافیانش است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها