زنان و سکس؛ انقلاب جنسی،‌ حرکتی که رو به پیش و در حال گسترش است

جمعه ۱۴۰۰/۱۲/۲۰

کلیشه‌های جنسیتی در حال تغییر است،  امروزه دیگر فقط این مردان نیستند که آغازگر رابطه جنسی‌اند. زنان هم سکس را آغاز می‌کنند و در طول رابطه، آن را پیش می‌برند.

اما همه این تغییرات مدیون انقلاب جنسی است. انقلابی که در اروپا و امریکا از دهه ۶۰ میلادی به جریان افتاد و لذت جنسی را به امری مستقل و جدا از مساله تولید مثل تبدیل کرد.

انقلاب جنسی که در غرب شروع شد، بیش از هر چیزی وضعیت جنسی و سکس زنان را تغییر داد. ارگاسم زنان، خودارضایی، همجنس‌گرایی از امری نکوهیده خارج شد. البته اگر به عامل اصلی وقوع این انقلاب دقیق‌تر نگاه کنیم، وارد شدن داروی ضدبارداری به بازار از عوامل اصلی بروز این انقلاب بود.

این تابلت به زنان آزادی عملی بی‌سابقه‌ای در مناسبات جنسی‌شان داد و باعث دگرگونی جامعه، تغییرکلی وضعیت زنان و در نهایت منجر به انقلابی در رابطه جنسی مرد و زن شد، بر همین اساس هم است که تخمین زده شده بیش از صد میلیون زن در سراسر جهان از تابلت‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند.

اما در حالی که نزدیک به ۲۰۰ سال از ابداع عمل وازاکتومی مردان می‌گذرد، اما این عمل تحت تاثیر سیاست حاکمان یا فرهنگ مردسالارانه ده‌ها برابر کمتر از زنان انجام می‌شود و همچنان زنان  مسئولیت باردار نشدن را برعهده دارند.

پیشروی زنان با آموزش

در سال‌های دهه ۸۰  میلادی با گسترش بیماری ایدز ، انقلاب جنسی غرب زیر سوال رفت و بعد از آن بود که پای آموزش مسائل جنسی به میان آمد.

البته آموزش سکسِ امن و آموزش مربوط به جنسیت، نیم قرن پیش ابتدا در مکتب‌های کشور سویدن شروع شد و بعد از آن بود که در کشورهای دیگر ادامه یافت.

همین هم باعث شد حقوق جنسی در بیشتر جوامع به رسمیت شناخته شود و گرایش‌های جنسی مختلف امکان ابراز وجود پیدا کنند.

سازمان بهداشت جهانی به تازگی اعلام کرده است که در برنامه آموزش و سلامت جنسی از پرداختن به تمنای جنسی غفلت می‌شود دقیقا این جنبه ها هستند که می‌توانند سلامت جنسی را بهبود بخشند

هر چه از تاریخ می‌گذرد زنان برای احقاق حقوق جنسی‌ خود، کارزار راه می‌اندازند و بعضی از این خواسته‌ها تبدیل به قانون می‌شود.

حالا دیگر زنان بیش از گذشته از رضایت جنسی و ارگاسم حرف می‌زنند. در بسیاری از کشورها برای داشتن حق سقط جنین به خیابان می‌آیند .

کمپین جهانی "نه یعنی نه" از همین کارزار هاست که  یک نه بزرگ زنان به نداشتن تمایل به رابطه جنسی است.

جنبش «می تو» (من هم) حاصل همین آگاهی‌هاست.

در این جنبش که از غرب شروع شد و اکنون فراگیر شده است، زنان از تجربه خود در مواجه شدن با تعرض جنسی از سوی مردان، یا تحمیل رابطه جنسی به خود، با سو استفاده از موقعیت شغلی، سیاسی یا اجتماعی می‌گویند.

انقلاب جنسی در خاورمیانه؟

اما و جود همه این پیشرفت‌های جهانی، زنان همچنان در برخی کشورهای اسلامی، کشورهای فقیر و حکومت‌های استبدادی از آموزش و سلامت جنسی محرومند.

در حال حاضر جنسیت، تمایلات جنسی و صحبت از رضایت جنسی در بخش بزرگی از خاورمیانه و کشورهای آسیایی نکوهیده است.

بسیاری می‌گویند حالا دیگر وقت انقلاب جنسی در خاورمیانه و جنوب آسیاست. حالا باید این انقلاب در کشورهای اسلامی و عربی رخ دهد.

تونس اعلام کرد که اولین کشور این منطقه  است که می‌خواهد آموزش جنسی را در مکتب‌ها آغاز کند.

ضرورت آموزش جنسی و مسائل مربوط به جنسیت در کشورهایی که آن را در مکتب‌ها اجرا می‌کنند نشان داده تا چه میزان دختران و زنان از وضعیت بهتری هم در سلامت هم در حقوق جنسی خود برخوردارند.

مطالعات نشان می‌دهد که نبود آموزش جنسی برای کودکان و نوجوانان، باعث سوء استفاده جنسی از آنان می شود.

همچنین بر اساس آمار، میان سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹  از نزدیک به ۱۹ میلیون کودک زیر ۱۲ سال سوء استفاده جنسی شده که ۸۰ درصد آن‌ها دختر اند.

مطالعات جهانی نشان می‌دهد که با نبود آموزش، زنان بیشتر در معرض بیماری‌های مقاربتی و ایدز قرار دارند و انتقال این بیماری‌ها، بیشتر از مردان به زنان رخ می‌دهد تا از زنان به مردان.

همچنین در هر ۱۰ دقیقه، هفت هزار زن در جهان به یکی از بیماری‌های آمیزشی مبتلا می‌شوند. در حال حاضر ۲۹۰ میلیون زن به ویروس اچ‌پی‌وی مبتلایند که یکی از عوامل سرطان دهانه رحم است.

سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون بارداری ناخواسته رخ می‌دهد که بیش از ۶۰ درصد به سقط جنین می‌انجامد.

این آمار و ارقام نشان می‌دهد که اثبات وجود این  تفکر سنتی که رابطه جنسی یک کار مردانه است و همچنین نبود آموزش جنسی سالم آن‌هم برای همه باعث شده است که بیماری‌های آمیزشی زنان را تهدید کند، تبعیض جنسیتی، همجنسگراهراسی، سوء استفاده جنسی از کودکان و قلدری آنلاین همچنان ادامه داشته باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها