منابع در پنجشیر: طالبان شماری از مکاتب را به پایگاه‌های نظامی تبدیل کرده است

۱۴۰۱/۱/۷

همزمان با تغییر هوا و احتمال حملات بهاری جبهه مقاومت، منابع محلی در پنجشیر از حضور سنگین نظامی طالبان به این ولایت خبر داده به افغانستان اینترنشنال می‌گویند که طالبان شماری از مکاتب را به پایگاه نظامی تبدیل کرده است و دانش‌آموزان اجازه ورود به مکاتب را ندارند.

به گفته این منابع، به دلیل نظامی کردن مکاتب و بی‌اعتمادی بین مردم و طالبان، ساکنان محل از رفتن دختران دانش‌آموز خود به دوره ابتدایی نیز جلوگیری می‌کنند.

مکاتب آبدره، چمال ورده، مکتب متوسطه پارنده، مکتب حصارک و ده‌ها مکتب دیگر در پنجشیر به پایگاه نظامی طالبان تبدیل شده است و دانش‌آموزان اجازه ورود به آن را ندارند.

با آنکه احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی در پیام سال نو خود گفت که به درخواست علما و برای گفتگو با طالبان، جنگ علیه این گروه را متوقف کرده است اما به نظر می‌رسد طالبان با افزایش نیروی نظامی و استقرار آن در مکاتب برای حملات احتمالی آمادگی می‌گیرند.

با گذشت هفت ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، مکاتب دخترانه دوره‌های متوسطه و لیسه همچنان بسته است و طالبان اجازه ندادند دختران بالاتر از صنف ششم به مکتب بروند.

یک منبع دیگر به افغانستان اینترنشنال گفت که او به دلیل ترس از انتقام‌جویی طالبان، پنجشیر را ترک کرده و به کابل آمده است، اما مقام‌های ریاست معارف طالبان اجازهٔ تبدیل کردن فرزندانش را به مکاتب کابل نداده‌اند.

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید