یک شهروند امریکایی و برادرش از بازداشت طالبان "آزاد شدند"

۱۴۰۱/۱/۱۲

وزارت خارجه امریکا تایید کرد که صفی رئوف، شهروند امریکا و برادرش انیس خلیل، شهروند بریتانیا که گرین کارت امریکا دارد، از بازداشت طالبان آزاد شده‌اند.

امریکا گفته‌ است این دو برادر که از ۱۸ دسامبر در بازداشت به‌سر می‌بردند، از طریق قطر در حال بازگشت به ایالات متحده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، این دو برادر سرگرم کمک‌رسانی در افغانستان بودند که به‌دلیل آنچه رآقای ئوف "سوء تفاهم" توصیف کرده، از سوی طالبان بازداشت شدند.

صفی رئوف از پناهجویان سابق افغانستان در امریکاست که به نیروهای ذخیره ارتش امریکا پیوست و سپس سازمانی به نام "ایتلاف اول انسان" برای امداد رسانی اساس گذاشت.

این نهاد بعد از سقوط افغانستان به‌دست طالبان در زمینه امداد رسانی در این کشور فعال بوده است.

گفته می‌شود این سازمان در خارج کردن یک مترجم افغان نیروهای امریکایی کمک کرده است که به جو بایدن زمانی که در سال ۲۰۰۸ سناتور بود و هلیکوپترش در افغانستان دچار طوفان برف شده بود، کمک کرده بود.

آقای رئوف گفت: "در حال حاضر، ما مشتاقانه منتظر هستیم تا با خانواده و عزیزان خود یکجا شویم و در نهایت، امیدواریم بتوانیم به جستجوی راه‌هایی برای خدمت به مردم افغانستان در این شرایط بحرانی ادامه دهیم."

گمان می رود که طالبان مارک فریچ، کهنه سرباز نیروی دریایی امریکا را از سال ۲۰۲۰ در بازداشت خود دارند.

رئیس‌جمهور بایدن در دومین سالگرد ناپدید شدن او گفته بود که طالبان "قبل از اینکه به‌دنبال کسب مشروعیت باشند، باید او را آزاد کنند. "

طبق گزارش‌ها طالبان در ازای آزادی بشیر نورزی، سلطان مواد مخدر افغانستان که در حال گذراندن حبس ابد در ایالات متحده است، پیشنهاد آزادی فریچ را داده است.