هشدار یک مقام محلی در جنوب ایران: با هر که به افغان‌ها خانه و کار بدهد برخورد خواهد شد

۱۴۰۱/۱/۱۳

معاون استاندار بوشهر در جنوب‌غرب ایران هشدار داد با کسانی که به مهاجران افغان خانه و کار بدهند، برخورد قانونی خواهد شد.

محمدتقی ایرانی از مردم خواست حضور افغان‌ها را به پولیس گزارش دهند.

معاون وزیر داخله ایران هم گفته است که روزانه از ورود هزاران افغان به ایران جلوگیری می‌شود.

محمدتقی ایرانی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استان بوشهر آنچه را "حضور بی‌قاعده" شهروندان افغانستان بعد از روی کار آمدن طالبان دانست، باعث نگرانی خواند.

آقای ایرانی همچنین گفت حضور "اتباع بیگانه" در سه شهر استان بوشهر،‌ یعنی عسلویه، دیلم و گناوه ممنوع است و به همین دلیل به کارگیری اتباع افغانستان از سوی شهروندان بوشهر خلاف قانون است.

از حدود ۱۰ سال گذشته حضور اتباع افغانستان در شماری از استان‌ها و شهرهای ایران ممنوع شده است.

معاون استاندار بوشهر تاکید کرد که جای دادن، کرایه خانه و دادن کار به شهروندان افغانستان "به هیچ عنوان پذیرفته نیست" و متخلفان به "جریمه نقدی سنگین" محکوم خواهند شد.

ایران از حامیان منطقه‌ای رژیم طالبان محسوب می‌شود. پیش از به قدرت رسیدن طالبان جمهوری اسلامی چند بار میزبان رهبران این گروه بود.

همچنین گزارش‌هایی از کمک‌های نظامی و تدارکاتی ایران به شورشیان طالبان در حکومت گذشته افغانستان وجود داشت،‌ هرچند ایران این گزارش‌ها را رد می‌کرد.

در پی سقوط افغانستان به دست طالبان، ده‌ها هزار شهروند افغانستان به سوی کشورهای همسایه، به ویژه ایران و پاکستان آواره شدند.

اکنون معاون وزیر داخله ایران می‌گوید که روزانه از ورود هزاران شهروند افغانستان به کشورش جلوگیری می‌شود.

به گزارش رسانه‌های ایران،‌ مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر داخله ایران گفته است پس از حکومت طالبان در افغانستان "جمعیت قابل توجهی به سمت مرزهای ایران به راه افتادند" اما به گفته او "روزانه حدود ۵ هزار نفر آنان متوقف و به افغانستان هدایت شدند".

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز ۱۱ حمل گفته بود که "در هفت ماه گذشته حدود یک میلیون زن، کودک و مرد افغان وارد ایران شده‌اند."

او تاکید کرده بود که شمار پناهجویان افغان در ایران اکنون "به حدود پنج میلیون نفر افزایش یافته است."

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید