باگ فیسبوکی باعث تبلیغ اخبار جعلی شد

۱۴۰۱/۱/۱۵

به گزارش سایت تخصصی آمریکایی The Verge یک باگ در پلتفرم فیس‌بوک که باید مشاهده‌پذیری محتوای جعلی را در شبکه اجتماعی کاهش می‌داد برعکس منجر به برجسته شدن محتوای ناموثق و مشکوک شده است.

به خطاهای کوچکی که در برنامه‌های نرم‌افزاری به وجود می‌آیند، باگ می‌گویند.

رسانه‌ی امریکایی The Verge به گزارش یک حادثه داخلی از متا دست یافته است که براساس آن پلتفرم شبکه اجتماعی فیس‌بوک تحت تاثیر یک باگ بزرگ قرار گرفت که باعث ایجاد خطا در برجسته کردن محتوا شد.

حالا این خطای نرم‌افزاری روی الگوریتم‌هایی که مشاهده پذیری محتوای جعل و ناموثق را کاهش می‌دهند تاثیر وارونه گذاشته است.

این باگ که تاثیرات آن از اکتبر تا رفع آن در ۱۱ مارچ محسوس بود بر نیمی از بازدیدها در فیدهای خبری فیس‌بوک در سراسر جهان تاثیر گذاشته است.

مشکلی که در ماه اکتبر توسط مهندسان فیسبوک شناسایی شد، مربوط به الگوریتمی است که مسوول ارتقا یا برعکس، کاهش رتبه محتوا است.

این الگوریتم طوری تنظیم شده تا محتوای مشکوک به نقض شرایط استفاده را که از آن به عنوان «مرز» یاد می‌شود با محدودیت‌های مشاهده‌پذیری روبه رو شود.

این رتبه بندی سبب می‌شود تا نشریاتی که شامل برهنگی، خشونت، اطلاعات نادرست و محتوای نفرت‌پراکنی هستند، توسط هوش مصنوعی شناسایی شوند و کم‌تر قابل مشاهده باشند.

در سال ۲۰۱۸ مارک زاکربرگ توضیح داد که این سیستم این امکان را فراهم می‌کند که برخلاف تمایل به کلیک بر روی محتوای « پر هیجان‌انگیزتر و تحریک‌آمیز» عمل کند.

سال گذشته نیز قرار بود تا سرنوشت « تنزل رتبه» برای محتوای سیاسی در فیسبوک در نظر گرفته شود اما بروز این خطای نرم‌افزازی باعث شد تا برخی پست‌ها که حاوی اطلاعات نادرست هستند یا به رسانه‌های دولتی روسیه مرتبط هستند سی درصد افزایش دید داشته باشند.

مهندسان فیسبوک که ادعا می‌کنند خرابی را تعمیر کرده‌اند تا هنوز نتوانسته‌اند، منشا آن را توضیح بدهند.

سخنگوی متا اطمینان داده که این اشکال در درازمدت تاثیری روی پلتفرم فیسبوک نخواهد داشت.

در مجموع ۲.۸ میلیارد نفر در جهان کاربر چهار برنامه پرطرفدار متعلق به شرکت متا یعنی انستاگرام، واتس‌اپ، فیس‌بوک و پیام‌رسان فیس‌‌بوک هستند.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید