تام وست، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید در صحبت با حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین، درباره تمایل مردم افغانستان برای بازگشت فوری دختران به مکاتب و همچنین در خصوص نیاز به یک روند مشورتی ملی برای تعیین آینده کشور گفتگو کرده‌اند.

دو طرف در مورد روند مشورتی ملی توضیحی نداده‌اند، اما پیشتر مسایل مانند برگزاری لویه جرگه توسط حکومت طالبان از سوی شماری از سیاستمداران مطرح شده بود.

حامد کرزی از حامیان بازگشایی مکاتب دخترانه است و پیشتر از طالبان نیز خواسته بود که برای کسب مشروعیت داخلی، لویه جرگه برگزار کند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، تام وست در چند مرحله با نمایندگان طالبان در قطر و ناروی دیدار و مذاکرات آمریکا با طالبان را ادامه داد. او نیز طالبان را به رعایت حقوق بشر و تشکیل حکومت همه شمول مبتنی بر خواست مردم، تشویق کرده است.

با وجود انتقادهای گسترده از ترکیب حکومت موقت طالبان و تصمیم این گروه برای تعطیلی مکاتب دخترانه، طالبان کماکان به اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه خود ادامه داده و خواست‌های جامعه جهانی را برای رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان نادیده گرفته است.

طالبان از تشکیل حکومت فراگیر با حضور نمایندگان اقوام و گروه‌ها از جمله زنان خودداری کرده است و در مورد پیشنهاد برگزاری لویه جرگه نیز واکنش رسمی نشان نداده است.