روسیه کشورهای حامی قطعنامه تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر ملل متحد را تهدید کرد

۱۴۰۱/۱/۱۸

رویترز می‌گوید که نمایندگی روسیه در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به کشورهای عضو این سازمان، تهدید کرده است که رای مثبت یا ممتنع آنان به قطعنامه امریکا برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر را یک «حرکت غیردوستانه» تلقی می‌کند و برای روابط شان با روسیه عواقب منفی خواهد داشت.

در این نامه که به دست رویترز رسیده است، نمایندگی روسیه از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته است تا «علیه قطعنامه ضد روسیه موضع بگیرند.»

نامه می افزاید: «قابل ذکر است که نه تنها حمایت از این طرح، بلکه رای ممتنع و عدم اشتراک در رای‌گیری به عنوان یک حرکت غیردوستانه تلقی خواهد شد. در این مورد، نوع موضع‌گیری هر کشور نه تنها بر توسعه روابط دوجانبه بلکه همکاری برسر سایر مسائل مهم در چارچوب ملل متحد تاثیر خواهد گذاشت.»

نمایندگی روسیه در سازمان ملل از ابراز نظر در مورد این نامه خودداری ورزیده است.

امریکا روز دوشنبه اعلام کرد که با ارائه قطعنامه‌ای به مجمع عمومی سازمان ملل، خواهان تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل به علت جرایم این کشور در اوکراین است.

قرار است ۱۹۳ عضو ملل متحد روز پنجشنبه به این قطعنامه رای بدهند که در صورت رای مثبت دو سوم اعضا، عضویت این کشور در شورای حقوق بشر به حالت تعلیق درخواهد آمد.

این قطعنامه برای مسکو، با توجه به انکار اتهام ارتکاب جرایم جنگی و قتل مردم ملکی در اوکراین از سوی کرملین، از اهمیت سیاسی و حیثیتی زیادی برخوردار است.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید