عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل تعلیق شد

۱۴۰۱/۱/۱۸

به رغم تلاش‌های دیپلوماتیک روسیه، عضویت این کشور در شورای حقوق بشر ملل متحد با رای غالب اعضای مجمع عمومی این سازمان تعلیق شد. ۹۳ کشور به قطعنامه تعلیق روسیه به علت گزارش‌های «نقض شرم آور و سیستماتیک حقوق بشر» توسط نیروهای روسی در اوکراین رای مثبت دادند.

به گزارش رویترز، روسیه در واکنش به این تصمیم، از شورای حقوق بشر سازمان ملل کناره‌گیری کرد.

در رای‌گیری روز پنجشنبه، ۹۳ کشور به قطعنامه که از حمایت ایالات متحده برخوردار بود، رای موافق، ۲۴ کشور رای مخالف و ۵۸ کشور رای ممتنع دادند.

گنادی کوزمن، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل این قطعنامه را «غیرمشروع و با انگیزه‌های سیاسی» توصیف کرده و اعلام داشت که روسیه از عضویت شورای حقوق بشر کنار می رود.

رای اکثریت اعضا به قطعنامه مورد حمایت امریکا یک شکست سیاسی دیگر برای روسیه به حساب می‌آید که قبلا با لحن تهدیدآمیز به کشورهای عضو سازمان ملل گفته بود که رای مثبت و ممتنع آنان بر روابط این کشورها با مسکو تاثیر منفی بر جای خواهد گذاشت.

با این که برخی از کشورهای عضو این شورا سوابق خوب در رعایت حقوق بشر ندارند، اما تعلیق و اخراج کشورها از این نهاد به ندرت اتفاق افتاده است. آخرین بار عضویت لیبیا در این شورا در زمان حاکمیت معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ به علت سرکوب خونین معترضان به حالت تعلیق در آمد.

گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید