طالبان: حمله بر روحانیون در ایران ربطی به افغان‌ها و افغانستان ندارد

۱۴۰۱/۱/۱۸

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتی حمله بر سه روحانی در مشهد ایران را محکوم کرد. او چهارشنبه‌شب نوشت که «این کار ربطی به افغان‌ها و افغانستان ندارد.»

روز سه‌شنبه مردی چاقوبه‌دست با حمله بر سه آخوند در حرم امام هشتم شیعیان در مشهد، دو نفر را کشت و یکی دیگر را زخمی کرد.

پیشتر داکتر عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای مصالحه جمهوری اسلامی افغانستان با انتشار بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرده بود.

داکتر عبدالله گفته بود این حمله "اوج قساوت و بزدلی جنایت‌کاران و تروریستان را به نمایش می‌گذارد و نشانهٔ آشکار زبونی و درماندگی است."

به گفته عبدالله "برخی حلقات معلوم‌الحال تلاش کردند تا با نسبت دادن هویت عامل این حادثه به افغانستان، فضای روابط دوستانه میان دو ملت را متشنج سازند." اما "خوشبختانه با موقف‌گیری معقول مقامات رهبری جمهوری اسلامی ایران این شیطنت خنثی شد."

داکتر عبدالله تصریح کرده است که "مردم افغانستان طرفدار قاطع صلح، همدیگرپذیری و همزیستی مسالمت‌آمیز با خود و دیگران هستند."

در همین حال محمدحسین درودی، دادستان مشهد اعلام کرده است که فرد مهاجم با چهار مظنون دیگر بازداشت شده‌اند. سازمان اطلاعات سپاه خراسان رضوی نیز گفته تحقیقات در حال انجام است.

این سازمان در اطلاعیه خود از مردم ایران خواسته به دلیل «اهمیت و حساسیت‌های موجود در پرونده و ادامه بازجویی‌های تخصصی از هر گونه گمانه‌زنی‌های نامعتبر در این خصوص پرهیز شود.»

رئیس‌جمهور ایران می‌گوید عامل حمله «دارای اندیشه‌های تکفیری» بوده است.

با آن که هنوز هویت فرد مهاجم مشخص نشده است اما خبرگزاری ایسنا به نقل از محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ایران گزارش داد که ضارب ظاهراً مهاجر افغان بوده است.

او هشدار داده که «فرصت‌طلبان نباید بتوانند از چنین اتفاقاتی برای بر هم زدن برادری بین ملت‌ها استفاده کنند.»

جمعی از طلاب افغان مقیم مشهد نیز با صدور بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرده‌اند.

کیهان که یک روزنامه نزدیک به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است، این حمله را با کشته شدن دو آخوند اهل سنت در گنبدکاووس در ولایت گلستان مرتبط دانسته است.

این روزنامه هدف از حمله به سه آخوند در مشهد را «انشقاق بین ملت ایران و اتباع خارجی و اختلاف‌افکنی بین شیعه و سنی» گفته است.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید