عمران خان از سمت نخست‌وزیری پاکستان برکنار شد

۱۴۰۱/۱/۲۰

پارلمان پاکستان در جلسه نیمه‌شب خود به برکناری عمران خان از سمت نخست‌وزیری پاکستان رای داد.

با آنکه اعضای حزب او جلسه پارلمان را ترک کردند اما مخالفان با ۱۷۴ رأی او را از این سمت کنار زدند.

عمران خان نخستین صدراعظم پاکستان است که با رأی پارلمان این کشور برکنار می‌شود.

اسد قیصر و قاسم سوری، رئیس و معاون پارلمان پاکستان پیش از آغاز روند رأی سلب اعتماد به نخست‌وزیر این کشور از سمت‌های خود استعفا کردند.

تلویزیون جیو گزارش داده که این دو مقام قبل از اعلام استعفای خود، به دیدار نخست وزیر عمران خان به خانه او رفته بودند.

دقایقی پس از استعفای این دو مقام که از متحدان عمران خان هستند، سردار ایاز صادق از حزب مسلم لیگ ریاست مجلس را به عهده گرفت و دستور داد روند رأی‌گیری برای سلب اعتماد آغاز شود.

جلسه رأی‌گیری پارلمان پاکستان پس از آن آغاز شد که جنرال قمر باجوا، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان با عمران خان دیدار کرد.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان چندی پیش برای جلوگیری از برکناری‌اش از قدرت، پارلمان پاکستان را منحل کرد و تصمیم داشت انتخابات زودهنگام برگزاری کند اما دادگاه عالی پاکستان انحلال پارلمان را خلاف قانون اساسی دانست. این دادگاه حکم داد که پارلمان می‌تواند رأی‌گیری‌اش برای سلب صلاحیت نخست‌وزیر را ادامه دهد.

مخالفان عمران خان برای کنار زدن او از قدرت به ۱۷۲ رأی از ۳۴۲ کرسی پارلمان نیاز داشتند، اما با حمایت ۱۷۴ نماینده مجلس نخست‌وزیر را سلب صلاحیت کردند.

خان که مدعی بود استیضاح او در پارلمان بر اساس توطیه خارجی است، اپوزیسیون را متهم کرده که در تبانی با امریکا به برکناری او اقدام کرده است. او که پیشبینی می‌کرد با رأی سلب اعتماد مواجه خواهد شد، روز جمعه از هوادارانش خواست تا به روز یکشنبه در سراسر کشور تظاهرات کنند.

عمران خان در یک سخنرانی آخر شب به ملت گفت: "من یک دولت وارداتی را نمی‌پذیرم و من برای مبارزه آماده هستم."

آقای خان در این سخنرانی‌اش افزود که "من مردی تنها هستم که علیه یک سیستم تقلبی مبارزه می‌کنم، [اما] هرگز تسلیم نمی‌شوم."

او گفت که "ممکن است زندانی شود" اما تا آخرین مرحله برای ملتش مبارزه خواهد کرد.

با آنکه احتمال بازداشت عمران خان اواخر شب شنبه در پاکستان مطرح شده بود، اما شهباز شریف، رهبر اپوزیسیون گفت که به دنبال انتقام نخواهند بود. آقای شریف، در یک سخنرانی پس از رأی‌گیری روز شنبه گفت: "ما مردم را به زندان نمی‌اندازیم، اما قانون مسیر خود را طی خواهد کرد."

سردار ایاز صادق که پس از استعفای اسد قیصر، رئیس پارلمان پاکستان اکنون این سمت را پیش می‌برد، گفت که پارلمان روز دوشنبه به نخست‌وزیر جدید رأی خواهد داد. او برای نامزدان این پست تا ساعت یازده روز یکشنبه وقت داده خود را ثبت نام کنند.

عمران خان اولین نخست‌وزیر تاریخ این کشور شد که از طریق رأی سلب اعتماد برکنار شد.

هیچ نخست وزیر پاکستان در تاریخ ۷۵ ساله این کشور هرگز یک دوره پنج ساله خود را تکمیل نکرده است.

خان ۶۹ ساله در سال ۲۰۱۸ با حمایت ارتش به قدرت رسید، اما اخیراً با خروج متحدان از دولت ایتلافی، او اکثریت پارلمانی خود را از دست داد.

احزاب اپوزیسیون می‌گویند که او نتوانسته است اقتصاد آسیب‌دیده از کووید- ۱۹ را احیا کند یا به وعده‌های خود برای رهایی پاکستان از فساد اداری عمل کند.