نظرسنجی‌ها:مکرون و لوپن به دور دوم انتخابات فرانسه می‌روند

۱۴۰۱/۱/۲۱

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که هیچ یک از کاندیدان، اکثریت آرا را در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه فرانسه به دست نیاورده و دو کاندید پیشتاز باید در دور دوم انتخابات در ۲۴ اپریل باهم رقابت کنند.

مکرون و لوپن از میان ۱۲ کاندید به ترتیب، موفق به دریافت ۲۸ و ۲۳ درصد آرا شده اند.

هنوز نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه رسماً اعلام نشده است، ولی نظرسنجی‌های اولیه حاکی از آن است که ایمانوئل مکرون، رئیس جمهور فعلی و مارین لوپن، رقیب راستگرای او بیشترین آرا را به دست آورده اند.

به نقل از رویترز، نظرسنجی موسسه آیفوپی نشان می‌دهد که مکرون و لوپن رقابت تنگاتنگی را در پیش رو دارند و احتمالا مکرون با ۵۱ درصد آرا برنده انتخاب گردد و رقیب راستگرای خود را شکست. مکرون بار قبل در انتخابات سال ۲۰۱۷، ۶۶ درصد رای عمومی را به دست آورده بود.

خانم مارین لوپن، سیاستمدار راستگرای ضد مهاجران، ضد اتحادیه اروپا و از حامیان رئیس‌جمهور روسیه، توانست که با تمرکز روی افزایش هزینه‌های زندگی در فرانسه، تبدیل به چالش اصلی برای مکرون شود که در چند هفته گذشته امیدوار بود که با استفاده از بحران اوکراین و تهدید روسیه رای دهندگان را متقاعد کند که او را برای بار دوم انتخاب کنند، و نه رقیب او را که تا پیش از آغاز تهاجم روسیه، از سیاستمداران اروپایی نزدیک به ولادیمیر پوتین به حساب می‌آمد.

یکی از حامیان رئیس جمهور مکرون به رویترز گفت: «مارین لوپن می‌داند که چطور در باره مشکلات مشخص مردم حرف بزند. مکرون هم باید در دو هفته آینده به مسایل روزمره مردم توجه کند و از مسائل دیپلوماتیک بین المللی فاصله بگیرد.»

ناظران سیاست فرانسه می‌گویند که اگر لوپن در انتخابات ۲۴ اپریل برنده شود، پیامدهای شبیه پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا و سیاستمداران طرفدار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا خواهد داشت.