امریکا از هند می‌خواهد که واردات نفت از روسیه را افزایش ندهد

۱۴۰۱/۱/۲۱

کاخ سفید اعلام کرد که رهبران امریکا و هند روز دوشنبه به طور مجازی خواهند دید. در این ملاقات جو بایدن از نرندرا مودی خواهد خواست تا واردات نفت خود از روسیه را افزایش ندهد.

هند به رغم تحریم‌های غرب علیه روسیه، میزان واردات نفت از روسیه را شدت بخشیده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز یکشنبه با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که «رئیس جمهور بایدن برسر پیامد‌های جنگ بیرحمانه روسیه در اوکراین و کاهش تاثیرات منفی آن بالای سیستم جهانی تامین غذا و بازارهای مواد خام» با نخست وزیر هند صحبت و مشوره خواهد کرد.

به نقل از رویترز، دالیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی امریکا که اخیراً از هندوستان دیدار کرده است، گفت که ایالات متحده برای هند به علت واردات نفت از روسیه خط سرخ نمی‌کشد، اما مایل نیست که دهلی میزان خرید خود را از روسیه افزایش دهد.

هند از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فبروری، دستکم ۱۳ میلیون بیرل نفت خام از روسیه خریده است. این در حالیست که سال قبل فقط ۱۶ میلیون بیرل نفت از این کشور خریده بود. یک دلیل آن این است که مسکو با فروش نفت ارزان، هند را به واردات بیشتر انرژی تشویق کرده است.

دهلی تلاش کرده است که توازن را در روابط خود با امریکا و روسیه حفظ کند. مسکو یکی از متحدان تاریخی هند از زمان استقلال این کشور بوده و از تامین کنندگان بزرگ اسلحه برای هند به حساب می‌آید.

دالیپ سینگ در جریان سفر اخیرش به هند به مقامات این کشور وعده داده است که امریکا در قسمت متنوع کردن نیازهای دفاعی و انرژی به هند کمک می‌کند.