سرپرست وزارت معارف طالبان: برای بازگشایی مکاتب دخترانه زیر فشار قرار داریم

۱۴۰۱/۱/۲۱

مولوی نورالله منیر، سرپرست وزارت معارف طالبان می‌گوید این گروه برای بازگشایی مکاتب دخترانه در سراسر کشور تحت فشار قرار دارد.

۲۰۵ روز از مسدود شدن مکاتب دخترانه به دست طالبان می‌گذرد؛ به رغم انتقادات گسترده از بستن مکاتب دخترانه در این مدت، طالبان تصمیم‌شان را تغییر نداده‌اند.

خبرگزاری آسیا نیکی به نقل از سرپرست وزارت معارف طالبان نوشته است که طالبان ضرورت آموزش برای زنان و مردان را درک می‌کند و مکاتب به زودی به روی دختران باز خواهد شد.

این نخستین باری نیست که طالبان وعده‌های مشابهی در مورد بازگشایی مکاتب دخترانه می‌دهند.

شماری از ناظران می‌گویند طالبان در دوره نخست حکومت‌شان در دهه هفتاد نیز وعده‌های مشابهی داده بودند، اما هرگز به آن عمل نکردند.

اتحادیه اروپا، نهادهای مدافع حقوق بشر و سازمان بین‌الملل بارها اعلام کرده‌اند که طالبان با ممنوعیت آموزش دختران، هرگز به رسمیت شناخته نخواهند شد.

قبلا مقامات گروه طالبان به جامعه جهانی تعهد داده بودند که با آغاز فصل جدید تعلیمی در افغانستان در ماه حمل سال نو خورشیدی، دروازه مکاتب دخترانه را باز خواهند کرد، اما به این قول پابند نماندند.

رینا امیری، نماینده وزارت خارجه امریکا در امور زنان افغانستان پیش از این گفته بود که موضوع تحصیل دختران در افغانستان در بین مقامات طالبان دو دستگی ایجاد کرده است.

به گفته او، کسانی در میان طالبان درک می‌کنند که بازگشایی مکاتب تصمیم درستی است.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید