هواداران عمران خان در خیابان؛ اپوزیسیون در مجلس نخست‌وزیر جدید پاکستان را انتخاب می‌کند

۱۴۰۱/۱/۲۲

درحالیکه ده‌ها هزار تن از هواداران عمران خان و اعضای حزب تحریک انصاف در خیابان‌ها اعتراض و قدرت نمایی می‌کنند، اپوزیسیون امروز دوشنبه در مجلس، نخست‌وزیر جدید پاکستان را انتخاب می‌کند.

عمران خان پس از برکناری می‌گوید "مبارزه آزادی" علیه توطئه خارجی تغییر رژیم، آغاز شده است.

در پی برکناری عمران خان از سمت نخست‌وزیری، ده‌ها هزار تن از هواداران و اعضای حزب تحریک انصاف دیشب در سراسر پاکستان به نشانه اعتراض به خیابان‌ها آمدند و پشتبانی شان را از عمران خان اعلام کردند.

عمران خان برکناری خود را "توطئه خارجی" می‌داند و طرفداران او در شهرهای سراسر پاکستان نیز «نه به دولت وارداتی» گفتند و با حمل پلاکاردهایی شعار می‌دادند: "هر دوست آمریکا خائن است."

همزمان با اعتراض‌ها، مخالفان عمران خان امروز دوشنبه برای انتخاب نخست‌وزیر موقت در پارلمان پاکستان پاکستان صف کشیده‌اند.

کارشناسان می‌گویند شهباز شریف، نامزد اپوزیسیون که نقش تأثیرگذاری در سلب اعتماد عمران خان داشت، بخت بیشتر برای احراز کرسی نخست‌وزیری موقت پاکستان دارد.

نخست‌وزیر پیشین پاکستان که هوادارانش را به اعتراض فراخوانده بود، دیروز در توییتی نوشت: "پاکستان در سال ۱۹۴۷ به یک کشور مستقل تبدیل شد؛ اما مبارزه آزادی از امروز دوباره در برابر توطئه خارجی تغییر رژیم آغاز می‌شود. این همیشه مردم کشور هستند که از حاکمیت و دموکراسی خود دفاع می‌کنند".

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه سابق و عضو حزب تحریک انصاف و شهباز شریف، رهبر اپوزیسیون برای احراز مقام نخست‌‌وزیری پاکستان ثبت نام کردند.

پارلمان پاکستان یکی از این دو نامزد را برای یک دوره موقت به عنوان نخست‌وزیر این کشور انتخاب خواهد کرد.

عمران خان، نخست وزیر پیشین پاکستان روز شنبه با رأی پارلمان این کشور از قدرت عزل شد.