ایران خواستار دریافت ضمانت امنیتی از طالبان برای مصوونیت نمایندگی‌هایش در افغانستان شد

۱۴۰۱/۱/۲۲

وزارت خارجه ایران روز دوشنبه از طالبان خواست تا امنیت نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی ایران در افغانستان را به طور بهتر تامین کند. سعید خطیب‌زاده ، سخنگوی این وزارت، در یک کنفرانس خبری گفت که طالبان، «تضمین‌های لازم برای فعالیت امن این نمایندگی‌ها» ارائه کند.

روز دوشنبه، شماری از باشندگان هرات در اعتراض به آنچه بدرفتاری با مهاجران افغان می‌خواندند، درب قونسلگری ایران را به آتش کشیدند. معترضان که به سوی این نمایندگی سنگ هم پرتاب می‌کردند، توسط طالبان با شلیک هوایی پراکنده شدند.

در ولایت کابل هم تعدادی از مردم با تجمع در مقابل سفارت ایران به "بدرفتاری" با مهاجران افغان در ایران اعتراض کردند و علیه این کشور شعارهای تند سر دادند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اعتراضات به بدرفتاری و خشونت با پناهندگان افغان در این کشور را «طراحی‌های توطئه‌گران و بدخواهان دو کشور ایران و افغانستان» دانست، و از آنچه او ترویج ایران هراسی خواند، انتقاد کرد.

خبرگزاری ایرانی فارس مدعی است که معترضین در ولایت هرات به طور سازماندهی شده از روستاهای اطراف به شهر هرات آورده شدند.

وزارت خارجه طالبان نیز در واکنش به این رویداد، سفیر این کشور را احضار کرد و نسبت به پیامدهای منفی آن بر روابط افغانستان و ایران هشدار داد.

با سقوط حکومت پیشین، موج مهاجرت افغان‌ها به ایران افزایش یافته است. حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، هفته گذشته مدعی شد که پس از بازگشت طالبان به قدرت، شمار پناهندگان افغان در ایران به مرز ۵ میلیون نفر رسیده است.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید