رئیس جمهور امریکا:خرید نفت از روسیه به نفع هند نیست

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۲

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا روز دوشنبه در یک گفتگوی مجازی، به نخست وزیر هند گفت که افزایش واردات انرژی از روسیه به سود هند نیست و به سیاست اعمال فشار امریکا بر روسیه می‌تواند آسیب بزند.

هند به دلیل وابستگی به انرژی و تسلیحات روسیه از تحریم ‌های غرب علیه مسکو حمایت نکرده است.

به گزارش رویترز، سخنگوی کاخ سفید این نشست را «مفید و سازنده» توصیف کرد اما از گفتن این که آیا بایدن خواستار تعهد خاصی از هند در مورد واردات انرژی از روسیه شده است یا خیر، خودداری کرد.

به نقل از جن ساکی، جو بایدن، به نرندرا مودی گفته است که «افزایش واردات انرژی از روسیه به نفع هند نیست.»

مودی در این دیدار مجازی درباره وضعیت اوکراین، به ویژه قتل عام مردم در بوچا، ابراز نگرانی کرد.

او گفت: «خبر کشتار غیرنظامیان بی‌گناه در شهر بوچا بسیار نگران‌کننده بود. ما بلافاصله آن را محکوم کردیم و خواستار تحقیقات مستقل شدیم.»

مودی همچنین گفت که با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه صحبت کرده و به رهبر روسیه پیشنهاد کرده است تا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفتگو کند.

هند در جنگ روسیه با اوکراین بی‌طرفی خود را حفظ کرده است؛ موضعی که نگرانی واشنگتن را برانگیخته اما تمجید مسکو را در قبال داشته است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که ماه گذشته در دهلی نو با مودی ملاقات کرد، گفت که در بررسی هند از وضعیت روسیه و اوکراین از روش یکجانبه پرهیز شده است.

هند برخلاف کشورهای غربی و متحدان آسیایی آن مانند جاپان، از اعمال تحریم‌ بر روسیه خودداری کرد و به قطعنامه تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل در هفته گذشته در مجمع عمومی سازنان ملل، رای ممتنع داد.

دهلی علیرغم فشارهای امریکا و دیگر کشورهای غربی به خرید نفت و گاز از روسیه ادامه داده است. براساس معلومات رویترز، روسیه تخفیف‌های زیادی را در فروش نفت خود به هند قایل شده و دهلی از زمان حمله به اوکراین حداقل ۱۳ میلیون بشکه نفت خام روسیه را خریداری کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

آستانه؛ بهار بوسنی
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید