اوکراین گزارش استفاده روسیه از سلاح شیمیایی در ماریوپل را بررسی می‌کند

۱۴۰۱/۱/۲۳

کی‌یف می‌گوید در حال بررسی گزارش‌ها در باره استفاده نیروهای روسی از سلاح‌های شیمیایی در شهر بندری محاصره‌ شده ماریوپل است.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین گفته احتمالا این سلاح‌ها مهمات فسفری باشند.

مسکو واکنشی نشان نداده و جدایی طلبان در شرق اوکراین آن‌را رد کرده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین دوشنبه شب گفته بود که روسیه می‌تواند در حین جمع‌آوری نیرو در منطقه شرقی دونباس برای حمله جدید به ماریوپل، به سلاح‌های شیمیایی متوسل شود. او نگفت که آیا واقعاً از آنها استفاده شده است یا خیر.

ایالات متحده و بریتانیا گفتند که در تلاش برای راستی آزمایی این گزارش ها هستند. جیمز هیپی، وزیر دفاع بریتانیا در لندن در واکنش گفت: اگر روسیه از سلاح شیمیایی استفاده کرده بود، "همه گزینه‌ها روی میز خواهد بود."

وزارت دفاع روسیه هنوز به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداده است. خبرگزاری اینترفکس گزارش داد که نیروهای جدایی طلب تحت حمایت روسیه در شرق اوکراین استفاده از سلاح شیمیایی در ماریوپل را رد کردند.

اگر ثابت شود که روسیه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است، این یک تحول خطرناک جدید در جنگ اوکراین است.

نبرد تعیین کننده ماریوپل

مقام‌ها می‌گویند نبرد برای کنترل ماریوپول به مرحله تعیین کننده‌ای رسیده است و تفنگداران دریایی اوکراین در منطقه صنعتی آزوفستال مستقر شدند.

اگر روس‌ها آزوفستال را تصرف کنند، کنترل کامل ماریوپل را در دست خواهند داشت. این شهر قبلاً توسط بمباران پیوسته روسیه که احتمالاً به مرگ هزاران غیرنظامی انجامید، ویران شده است.

تخلیه غیرنظامیان از شرق

سرهی گایدای، فرماندار منطقه لوهانسک از ساکنان این منطقه خواست با استفاده از پنج کریدور بشردوستانه که برای شرق توافق شده است، محل را تخلیه کنند.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین گفت که در مجموع، برای روز سه شنبه ۹ کریدور بشردوستانه، از جمله یکی برای موترهای شخصی از ماریوپل، مورد توافق قرار گرفته است.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین در نشست صبحگاهی خود در مورد درگیری اعلام کرد که علاوه بر تلاش برای کنترل ماریوپل، نیروهای روسی همچنین قصد دارند پوپاسنا، شهری در غرب لوهانسک را تصرف کنند و همزمان قرار است تهاجمی در جهت کوراخوف، در منطقه دونتسک راه اندازی کنند.

ارتش اوکراین می‌گوید که نیروهای این کشور حملات در لوهانسک و دونتسک را دفع کردند.

پوتین و حذف مخالفان
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید