همزمان با ادامه اعتراض‌ها؛ ایران فعالیت‌های کنسولی خود را در افغانستان متوقف کرد

۱۴۰۱/۱/۲۳

وزارت خارجه ایران فعالیت‌ بخش‌های کنسولی نمایندگی‌های خود را در افغانستان متوقف کرد.

این وزارت روز سه‌شنبه اعلام کرد که مدیرکل آسیای جنوبی آن، کاردار سفارت افغانستان در تهران را احضار کرده و نسبت به حملات به سفارت و سرکنسولگری ایران در کابل و هرات به «شدت» اعتراض کرده است.

دیروز شماری از باشندگان هرات در اعتراض به آنچه بدرفتاری در قبال مهاجران خوانده‌اند، درب کنسولگری ایران را در هرات به آتش کشیدند.

همچنین شماری از شهروندان افغانستان در مقابل سفارت ایران در کابل و مکروریان این شهر و نیز صدها تن در ولایت خوست دست به اعتراض زدند و خواهان توقف آزار و اذیت مهاجران افغانستان در ایران شدند.

وزارت خارجه ایران گفته است تا زمانی که «وزارت امور خارجه افغانستان در زمینه برقراری امنیت کامل نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران» اطمینان ندهد، فعالیت‌های کنسولی این کشور در افغانستان متوقف خواهد بود.

اعتراض‌ها در افغانستان علیه جمهوری اسلامی ایران پس از آن آغاز شد که ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌دهد نیروی انتظامی ایران مهاجران افغانستان را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

در روزهای اخیر، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران بدرفتاری با مهاجران افغانستان را تکذیب کرد و سفارت ایران در کابل نشر ویدیوهای بدرفتاری نیروهای انتظامی با مهاجران افغان را «توطئه» برای القای «ایران هراسی و افغانستان هراسی» عنوان کرد.

در پی افزایش اعتراض‌ها در افغانستان، بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل به دیدار امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان رفت و نسبت به «توطئه» و «جریان‌سازی هدفمند معاندین و مخالفین» برای تخریب "روابط حسنه" بین دو کشور هشدار داد.

پیش از این، وزارت خارجه طالبان نیز مسئولان سفارت ایران در کابل را احضار و نسبت آزار و اذیت مهاجران افغان در ایران ابراز نگرانی کردند.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید