بانک جهانی: تهاجم روسیه اقتصاد اوکراین را ۴۵ درصد کوچک خواهد ساخت

۱۴۰۱/۱/۲۳

بانک جهانی می‌گوید که حمله روسیه بر اوکراین، اقتصاد این کشور را امسال ۴۵ درصد کوچکتر خواهد کرد. بنا به گزارش جدید این بانک، حمله نظامی روسیه، بخش قابل توجهی از فعالیت‌های اقتصادی را در اوکراین تعطیل کرده، به زیر‌ساخت‌های این کشور آسیب جدی زده و تجارت خارجی آن را کاهش داده است.

در این گزارش بانک جهانی آمده است که تهاجم روسیه بر اوکراین و تحریم‌های غرب علیه روسیه، به اقتصاد تمام کشورهای جهان ضربه زده است. بنابرین، انتظار می‌رود که کشورهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور در اروپا و آسیای مرکزی بیشترین خسارات اقتصادی ناشی از این جنگ را متحمل شوند.

چنانچه، پیامدهای اقتصادی این جنگ برای اروپا و آسیای میانه دو برابر بحران کرونا خواهد بود.

در عین حال، این نهاد بین المللی پیش‌بینی می‌کند که به دلیل تحریم‌های غرب، اقتصاد روسیه نیز در سال جاری ۱۱ درصد کوچکتر خواهد شد.

در گزارش این بانک آمده است که با وجود پیش‌بینی‌ها مبنی بر رشد ۳ درصدی اقتصاد اروپا و آسیای مرکزی، این دو منطقه به ترتیب با رشد اقتصادی منفی ۴.۱ و ۲.۵ درصد مواجه خواهند شد.

بر اساس پیش بینی بانک جهانی، بلاروس، مولداوی، قرغیزستان و تاجیکستان نیز در سال جاری میلادی دچار رکود اقتصادی خواهند شد و نرخ رشد اقتصادی در بسیاری دیگر از کشورهای منطقه در حد چشمگیری کاهش خواهد یافت.

انا بیرده، از مسئولان بانک جهانی برای اروپا و آسیای میانه می‌گوید: «ابعاد بحران بشری که تحت تاثیر این جنگ به وجود آمده بسیار گسترده است. تهاجم نظامی روسیه به اقتصاد اوکراین ضربه شدیدی زده و بخش بزرگی از زیرساخت‌های این کشور را ویران کرده است.»

گزارش بانک جهانی می‌افزاید که به‌دلیل نابود شدن زیرساخت‌های کشور، احیای فعالیت‌های اقتصادی در بخش اعظم اوکراین ناممکن است.

این گزارش هم‌چنین می‌افزاید که پناهجویان اوکراینی به‌دلیل خسارات اقتصادی جنگ برای مدتی طولانی افزایش خواهد یافت.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید