رقیب مکرون در انتخابات فرانسه مخالف ارسال اسلحه به اوکراین است

۱۴۰۱/۱/۲۴

مارین لوپن، رقیب جدی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز چهارشنبه گفت که مخالف ارسال مستقیم اسلحه به اوکراین است و از احیای روابط حسنه میان ناتو و روسیه حمایت کرد. او گفت که در صورت پیروزی، فرانسه از پیمان ناتو خارج خواهد شد.

به گزارش اسوشیتدپرس، لوپن که روابط دوستانه با ولادیمیر پوتین دارد، در یک کنفرانس خبری در مورد سیاست خارجی خود گفت که در صورت پیروزی در انتخابات ۲۴ اپریل، نه تنها فرانسه از سازمان ناتو بیرون خواهد شد بلکه حمایت خود را از اتحادیه اروپا نیز خواهد کاست.

با این که بر اساس نظرسنجی‌ها پیروزی لوپن تا هنوز قطعی نیست، اما تحلیلگران امور فرانسه او را کاندید جدی به حساب می‌آورند. زیرا، روز تا روز توانسته که فاصله خود را نسبت به امانوئل مکرون، رئیس جمهور فعلی فرانسه کم کند.

کشورهای غربی نگران اند که با پیروزی لوپن، اتحاد غرب در برابر روسیه تضعیف شود. لوپن می‌گوید که ارسال مستقیم سلاح به اوکراین کاری خطرناک است و فرانسه باید به فراهم کردن اطلاعات استخباراتی به اوکراین بسنده کند.

او گفت: «من در مورد ارسال مستقیم سلاح ملاحظاتی جدی دارم. چرا؟ چون مرز میان ارسال کمک و شریک یک جناح جنگی بودن خیلی نازک است.» لوپن گفت که با این کار، احتمال« افزایش سطح منازعه[اوکراین] وجود دارد و این خود می‌تواند کشورهای زیادی را به سوی تعهد نظامی در جنگ سوق دهد.»

روز چهارشنبه حکومت فرانسه اعلام کرد که تسلیحاتی به ارزش ۱۰۹ میلیون دالر به اوکراین در چند هفته اخیر فرستاده است.

لوپن در کنفرانس خبری خود گفت که فرانسه باید مستقل‌تر از پیمان نظامی ناتو به رهبری امریکا عمل کند.

او از ناتو خواست که پس از پایان جنگ، به سوی «روابط حسنه استراتژیک» با روسیه گام بردارد که به عقیده وی، « به نفع فرانسه، اروپا و امریکا است.» از نظر لوپن، این کار جلو اتحاد روسیه و چین را می‌گیرد.