طالبان گزارش نیویارک تایمز در مورد کشتار نیروهای حکومت پیشین را رد کرد

۱۴۰۱/۱/۲۴

سخنگوی طالبان گزارش نیویارک تایمز در مورد کشتار نیروهای امنیتی حکومت پیشین به‌دست افراد این گروه را بی‌اساس خوانده است.

بر اساس گزارش نیویارک تایمز ، طالبان در ۶ ماه اول حاکمیت‌شان بر افغانستان، نزدیک به ۵۰۰ نفر از نظامیان و کارمندان حکومت پیشین را کشته یا ناپدید کرده‌اند.

ذبیح الله مجاهد در تویتی گفته است: "امارت اسلامی عفو عمومی اعلان کرده و هیچ مجاهد حق ندارد از کسی انتقام بگیرد."

به گفته آقای مجاهد روزنامه نیویارک تایمز با نشر چنین گزارش‌های به دشمنی میان افغان‌ها دامن می‌زند.

مقام‌های طالبان همواره اذیت، شکنجه و کشتار اعضای حکومت سابق را تکذیب کرده‌اند.

ویدیوهای شکنجه نیروهای سابقه

پس از سلطه طالبان بر افغانستان در صفحات مجازی هر از گاهی ویدیوهای نشر می‌شود، که در آن جنگجویان طالبان اعضای حکومت پیشین به‌خصوص نیروهای امنیتی را شکنجه می‌کنند.

در بعضی موارد اجساد نیروهای حکومت سابق بعد از ‌آن پیدا شده که طالبان آن‌ها را از خانه‌های‌شان بیرون کرده بودند.

تقریباً دو ماه پیش در ولسوالی فرخار ولایت تخار یک عضو امنیت ملی افغانستان که از ایران بر گشته بود و فکر می کرد به خاطر عفو عمومی در امان است، شب‌هنگام توسط نیروهای طالبان از خان بیرون کشیده شده و بعد از شکنجه در حویلی خود کشته شد.

یافته‌های نیویارک تایمز

نیویارک تایمز روزنامه مشهور امریکایی نیز بنا به یافته‌های خود می‌گوید، دستکم ۵۰۰ نفر از نظامیان و کارمندان حکومت سابق در جریان ۶ ماه اول تسلط طالبان کشته یا ناپدید شدند.

در گزارش این روزنامه به سرنوشت نظامیانی اشاره شده که فریب «امان نامه» طالبان را خوردند و پس از شناسایی، دستگیر، شکنجه و برخی هم کشته شدند.

در بعضی موارد مقامات طالبان آزار و کشتار نیروهای حکومت سابق را کار نیروهای سرکش خود می‌داند، اما تحقیقات نیویارک تایمز نشان می‌دهد که کشتار اعضای حکومت پیشین، به خصوص نظامیان، اقدامی هدفمند بوده است.

در پایان سال گذشته میلادی سازمان دیدبان حقوق بشر نیز در گزارش خود کفته بود، پس از سلطه طالبان تعدادی از نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان کشته یا ناپدید شده‌اند

بر اساس یافته‌های آن گزارش نیروهای طالبان در چهار ولایت از مجموع ۳۴ ولایت افغانستان بیش از ۱۰۰ سرباز، پولیس یا نیروهای امنیت ملی سابق را کشته یا ناپدید کرده‌اند.

خبرها
سفیران - فصل دوم
رقص - جاده ابریشم

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید