وزارت دفاع روسیه: بیش از ۱۰۰۰ تفنگدار دریایی اوکراین در بندر ماریوپول تسلیم شدند

۱۴۰۱/۱/۲۴

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که بیش از ۱۰۰۰تفنگدار دریایی اوکراین در بندر محاصره شده ماریوپل تسلیم شده‌اند.

ستاد کل نیروهای اوکراین گفته که روس‌ها در حال ادامه حملات به آزوفستال و ماریوپل هستند، اما سخنگوی وزارت این کشور می‌گوید هیچ اطلاعاتی در مورد تسلیم شدن ندارد.

اگر روس‌ها منطقه صنعتی آزوفستال را که تفنگداران دریایی اوکراین در آن مستقر شده‌اند تصرف کنند، کنترل کامل ماریوپل را در دست خواهند داشت.

تسلط بر این منطقه به روسیه اجازه می‌دهد تا کریدور زمینی بین مناطق شرقی تحت کنترل جدایی‌طلبان و منطقه کریمه را که در سال ۲۰۱۴ تصرف و ضمیمه خاک خود کرد، تقویت کند.

ماریوپل که برای هفته‌ها توسط نیروهای روسی محاصره شده بود، اولین شهر بزرگی خواهد بود که از زمان حمله روسیه به اوکراین در فبروری ۲۴ سقوط می‌کند.

تسلط بر این شهر نبرد برای منطقه دونباس در شرق را نیز مشخص خواهد کرد.

خبرنگاران رویترز که جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه را همراهی می‌کردند، روز سه‌شنبه شاهد شعله‌های آتش از ناحیه آزوفستال بودند.

روز دوشنبه، تفنگداران دریایی اوکراین اعلام کردند که در حال آماده شدن برای نبرد نهایی در ماریوپل اند که با تمام شدن مهمات نیروهایش این رویارویی به مرگ یا دستگیری این نیروها خواهد انجامید.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفته است که گمان می‌رود هزاران نفر در ماریوپول کشته شده‌اند و همزمان، روسیه هزاران نیرو را در این منطقه جمع‌آوری کرده است تا دست به یک حمله جدید بزند.

نگاه روز
مستند: افق
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید