مشاور نخست‌وزیر پاکستان: حکومت جدید در اسلام‌آباد با چالش‌های اقتصادی شدید رو بروست

۱۴۰۱/۱/۲۴

یک مشاور شهباز شریف، نخست‌وزیر جدید پاکستان روز سه‌شنبه گفت، مسوولیت مهم حکومت جدید مدیریت اقتصاد با خساره های بزرگ در این کشور است.

مفتاح اسماعیل در یک کنفرانس خبری در اسلام‌آباد افزود که حکومت آقای شریف کسری بی‌سابقه‌ای از حکومت عمران خان، نخست‌وزیر مخلوع به ارث برده است.

شهباز شریف ۷۰ ساله و برادر کوچک نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان روز دوشنبه بعد از ان نخست وزیر جدید پاکستان منتخب شود، که پارلمان این کشور پس از یک هفته بحران طولانی قانون اساسی این کشور عمران خان را در رای عدم اعتماد از پست نخست وزیری برکنار کرد.

مفتاح اسماعیل، که احتمالا وزیر مالیه شریف خواهد بود کفت که مذاکرات با صندوق بین ‌لمللی پول را از سر خواهند گرفت.

او نگرانی‌های شریف را نیز یاداور شد که او در اولین سخنرانی خود در پارلمان پاکستان مطرح کرده بود.

اقای شریف در آن سخنرانی گفت، حکومتش از خان که از سوی مخالفان به سو مدیریت اقتصاد متهم بود-کسری بودجه ای بی‌سابقه به ارث برده است.

شهباز شریف به عنوان نخست وزیر روز سه شنبه در نخستین جلسه خود شورای ملی مشورتی اقتصادی را تشکیل کرد.

صندوق بین المللی پول مذاکرات را با پاکستان قبل از هفتمن بررسی برنامه نجات شش میلیارد دالری که در جولای ۲۰۱۹ توفق شده بود به حالت تعلیق در آورد.

بانک مرکزی پاکستان هفته گذشته گفت، کسر حساب جاری این کشور برای سال مالی جاری تقریبا ۴ فیصد از تولید ناخالص داخلی پیش‌بینی شده است.

این در حالی است، که ذخایر خارجی پاکستان در روز اول اپریل( ماه جاری میلادی) به ۱۱.۳میلیارد دار کاهش یافته است که ۱۶.۲میلیارد کمتر از ماه قبل است.