جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا روز سه‌شنبه در جریان سخنرانی‌اش در ایالت آیووا، برای اولین بار اعمال روسیه در اوکراین را «نسل‌کشی» خواند.

او با تأکید به خبرنگاران گفت: «بلی، من آن را نسل‌کشی می‌نامم، زیرا واضح شده است که پوتین در تلاش است حتا ایده اوکراینی بودن را از بین ببرد.»

بایدن پیش از این بارها ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را «جنایتکار جنگی» خوانده بود، اما برای اولین بار اصلاح «نسل‌کشی» را در مورد کشتار غیرنظامیان در اوکراین استفاده کرد.

او که در مراسمی در آیووا درباره افزایش قیمت سوخت صحبت می‌کرد، گفت: «بودجه خانوادگی شما، توانایی‌ شما برای پر کردن تانک تیل [موترتان] هیچ‌کدام نباید به این بستگی داشته باشد که یک دیکتاتور آن سوی جهان اعلام جنگ کرده و نسل‌کشی می‌کند.»

او افزود: «به حقوقدانان اجازه می‌دهیم در سطح بین‌المللی تصمیم بگیرند که آیا [روسیه مرتکب نسل‌کشی] شده یا خیر، اما به نظر من اینطور است.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا هر دو از توصیف حمله روسیه به عنوان نسل‌کشی در روزهای اخیر خودداری کرده‌اند.

اندکی پس از اظهارات بایدن، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در توئیتی نوشت: «سخنان حقیقی از یک رهبر واقعی! نامیدن رویدادها به نام [اصلی] آن برای ایستادگی در برابر شرارت ضروری است.»

رئیس جمهور اوکراین پیش از این کشتار غیرنظامیان در شهر بوچای این کشور را نسل‌کشی خوانده بود.

هر گونه اقدام به نابودی کل یک گروه نژادی، ملی، مذهبی مانند کشتار دسته‌جمعی یک گروه خاص، ایجاد لطمات روانی و جسمانی بر یک گروه ویژه، تحمیل شرایط برای جلوگیری از تولد فرزند از مصداق‌های نسل‌کشی است. نسل‌کشی اولین بار برای توصیف هولوکاست، یا کشتار یهودیان از سوی نازی‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید