امریکا ۸۰۰ میلیون دالر به اوکراین کمک جدید تسلیحاتی می‌کند

۱۴۰۱/۱/۲۴

در حالیکه انتظار می‌رود ارتش روسیه حملات سنگین خود را برای تسخیر کامل شرق اوکراین آغاز کند، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که ۸۰۰ میلیون دالر کمک نظامی در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

در میان این کمک‌ها، ۱۱ هلیکوپتری وجود دارد که قرار بود به حکومت پیشین افغانستان داده شود.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای گفته است که جو بایدن، رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه با رئیس جمهور اوکراین تماس تیلفونی داشته و در باره حمایت نظامی امریکا و متحدانش با او صحبت کرده است.

در این بیانیه به نقل از جو بایدن آمده است: «با توجه به آمادگی روسیه برای تشدید حملات بر منطقه دنباس، امریکا متعهد به کمک به اوکراین است تا توان دفاع از خود در برابر این تجاوز را داشته باشد.»

کمک‌های جدید نظامی امریکا شامل سیستم‌های راکتی و مهمات آن، هلیکوپترها، طیاره‌های بی‌سرنشین سویچ‌بلیدز و وسایط زرهی می‌شود.

به این ترتیب، کل کمک‌های امریکا به اوکراین از آغاز تهاجم روسیه در ۲۴ فبروری به ۲.۵ میلیارد دالر رسیده است.

رویترز به نقل از مقامات امریکایی می‌گوید که امریکا ۱۱ فروند چرخبال ام‌آی- ۱۷ را در اختیار اوکراین قرار می‌دهد که قبلا به حکومت پیشین افغانستان اختصاص داده شده بود.

رئیس جمهور امریکا در این بیانیه گفته است که «ارسال پیوسته سلاح از سوی امریکا و متحدانش به اوکراین به این کشور کمک کرده است تا در برابر تهاجم روسیه بجنگد.»

با این حال، جان کربی، سخنگوی پنتاگون اذعان کرد که برخی از این سیستم‌های راکتی مانند هویتزرها و رادارها برای نیروهای اوکراینی آشنا نیست و فرصت زیادی هم برای آموزش آنان وجود ندارد.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید