سفیر پیشین امریکا در کابل: طالبان به نسخه اولیه خود برگشته‌ است

۱۴۰۱/۱/۲۵

راس ویلسون، سفیر پیشین ایالات متحده در افغانستان به یک رادیوی ایالتی در امریکا گفته است که انتظار می‌رفت طالبان این بار معقول‌تر از گذشته عمل کند ولی برخلاف تصور بسیاری‌ها، این گروه به نسخه اول خود بازگشته است. او افزود که امریکا باید راهی را برای حمایت از مردم افغانستان بیابد.

آقای ویلسون که آخرین سفیر امریکا تا زمان حضور این کشور در افغانستان بود، در مصاحبه‌ای با رادیوی ایالتی مینه‌سوتا گفته است که امیدواری برای انتقال قدرت از رهبری جمهوری اسلامی افغانستان به ساختاری وسیع‌تر وجود داشت اما چنین کاری صورت نگرفت؛ ساختاری که به باور او طالبان را نیز شامل می‌شد اما این گروه تسلط کامل بر آن نمی‌داشت.

ویلسون می‌گوید که تغییرات مثبتی در دو دهه اخیر در افغانستان رونما شده و این تغییرات طالبان را در مقابله با چالش‌های موجود ناتوان کرده است. او افزود: «۴۰ میلیون نفر در افغانستان به زندگی بهتر در آینده امیدوار هستند.»

ویلسون تأکید می‌کند که ایالات متحده باید در افغانستان حضور داشته باشد و راه‌هایی برای حمایت از مردم این کشور بیابد، «زیرا چرخ سیاست در افغانستان در گردش است.»

او با اشاره به جنگ اوکراین، در باره تصمیم خروج امریکا از افغانستان می‌گوید یکی از دلایلی که فکر می‌کند رئیس‌جمهور بایدن تصمیم به خروج گرفت این است که «نیازهای دیگری در دنیا وجود دارد و باید به آنها رسیدگی شود.»

ویلسون در این مصاحبه، با اشاره به اینکه شمار زیادی از شهروندان امریکا و افراد واجد شرایط برای ویزای مخصوص مهاجرت، در افغانستان جاگذاشته شده‌اند، گفت که در آن شرایط «اجرای اولویت‌ها دشوار بود و ما طوری که می‌خواستیم عمل نکردیم.»

او تأکید می‌کند که بزرگترین مسئولیت ایالات متحده در حال حاضر تخلیه شهروندان امریکایی، افراد دارای اقامت دایم و واجدان شرایط ویزای مخصوص مهاجرت از افغانستان است.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید