سازمان معلومات و تحلیل منازعات:میزان خشونت‌ها علیه افراد ملکی در افغانستان بالا رفته است

۱۴۰۱/۱/۲۵

سازمان بین المللی جمع آوری معلومات و تحلیل منازعات(ACLED) در گزارش جدید خود می‌گوید که پس از تسلط طالبان، خشونت علیه افراد ملکی بیشتر شده است و در آن طالبان، داعش و گروه‌های مسلح «ناشناس» نقش دارند. به گفته این سازمان، طالبان بیشتر این خشونت‌ها را مرتکب شده است.

با این که گروه طالبان پس از به قدرت رسیدن ادعا می‌کند که امنیت عمومی را در کشور «تامین» کرده است، اما گزارش سازمان مذکور حاکی از آن است که مردم غیرنظامی از سوی طالبان و گروه‌های مسلح مورد خشونت قرار گرفته اند.

این خشونت‌ها شامل قتل‌های انتقام جویانه، سرکوب خشن نیروهای سیاسی و مدنی، ربودن، غصب مال و جایدادهای مردم می‌شود.

بنا به گزارش این سازمان، «افراد ملکی به علت شغل، قومیت و مذهب خود مورد خشونت قرار گرفته اند.» در این میان، مقامات و نظامیان حکومت پیشین بیشتر از هر کسی مورد تعقیب و خشونت واقع شده اند.

طالبان گزارش اخیر روزنامه نیویارک تایمز در باره کشتار هدفمند نظامیان و مقامات پیشین را رد کرده و همچنان تاکید دارد که اعضای حکومت قبلی مشمول عفو عمومی این گروه است. اما، گزارش سازمان معلومات و تحلیل منازعات می‌گوید که نه تنها نظامیان پیشین بلکه اعضای خانواده‌شان نیز آزار دیده و به قتل رسیده اند.

بنا به این گزارش، طالبان حامیان حکومت پیشین در میان قبایل و اقوام را نیز مورد خشونت قرار داده و مال و جایدادهای شان را غضب کرده است.

این سازمان می‌گوید که بخشی از خشونت‌های طالبان متوجه خبرنگاران و زنان معترض است. خبرنگاران به علت پوشش اعتراضات زنان علیه محدودیت‌ها و مقررات تبعیض آمیز طالبان زیر خشونت و سانسور قرار گرفته اند.

در گزارش این سازمان به استخبارات طالبان اشاره شده که نقش عمده را در سرکوب و دستگیری زنان معترض در شهرهای کابل و مزارشریف به عهده داشته است.

خشونت‌ها در افغانستان به طالبان محدود نمی‌شود. در گزارش مذکور علاوه بر داعش، از «گروه‌های مسلح ناشناس» نیز نام برده شده است که دست به حملات، ربایش و ترور افراد غیرنظامی می‌زنند. این گروه‌ها «با توجه به واکنش‌های عمومی، ترجیح می‌دهند که هویت خود را مخفی بدارند و مردم عادی را هدف قرار دهند.»