منابع محلی: طالبان دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر در بامیان را به "شکنجه‌گاه" بدل کرده‌اند

۱۴۰۱/۱/۲۵

منابع موثق به افغانستان اینترنشنال گزارش دادند که طالبان دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان را به پایگاه نظامی بدل کرده و از زیرزمینی‌های آن به عنوان "زندان و شکنجه‌گاه" استفاده می‌کنند.

به گفته منبع، صدها نفر از گروه بدری طالبان در این ساختمان جابجا شده‌اند.

منبع می‌گوید که طالبان از ساختمان، امکانات و وسایل کمیسیون برای مقاصد نظامی استفاده می‌کنند.

او گفت که این گروه مردم را در تهکاوی‌های کمیسیون زندانی و شکنجه می‌کنند.

منبع افغانستان اینترنشنال تأکید کرد که "این کمیسیون زمانی برای رفع هر نوع شکنجه و داشتن زندان‌های شخصی در افغانستان کار می‌کرد، اما حالا از امکانات آن برای مقاصد ضد حقوق بشری استفاده می‌شود."

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان قبل از سقوط کابل به دست طالبان یگانه نهاد ملی حقوق بشری بود که مسئولیت نظارت، حفاظت و گسترش حقوق بشر در کشور را به عهده داشت.

این کمیسیون براساس توافقنامه بن در دسامبر سال ۲۰۰۱ میلادی تأسیس شد و ماده ۵۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان اساس‌گذاری آنرا تأیید کرده بود.

کمیسیون در ماه سنبله ۱۴۰۰ خورشیدی با نشر اعلامیه‌ای اذعان کرد که بعد از ورود طالبان به کابل نتوانسته است وظایف خویش را در قبال مردم افغانستان انجام دهد.

این کمیسیون گفت که طالبان نه تنها ساختمان‌های تمامی دفاتر کمیسیون را اشغال کرده است، بلکه از این دفاتر برای برگزاری نشست‌های خود کار می‌گیرد و از دارایی‌های کمیسیون مانند وسایل نقلیه و کمپیوترها نیز استفاده می‌کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر در آن زمان اعلام کرده بود که با توجه به ادعاهای نقض جدی حقوق بشر در سرتاسر کشور، شهروندان به یک نهاد حقوق بشری مستقل نیاز دارند تا بتوانند قضایای نقض حقوق‌شان را به آن ارجاع دهند و همچنین اطمینان داشته باشند که با ارجاع قضایای خود به چنین نهادی، آسیبی به آنها نخواهد رسید.

گروه طالبان با گذشت چند ماه هیچ پاسخی به این اظهارات کمیسیون مستقل حقوق بشر نداده است.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید