بسته ماندن مکاتب دختران؛ انس حقانی می‌گوید نصاب آموزشی در افغانستان مشکل دارد

۱۴۰۱/۱/۲۷

انس حقانی، عضو برجسته گروه طالبان می‌گوید نصاب آموزشی در افغانستان مشکل دارد و هر زمان این مشکلات حل شد دروازهٔ مکاتب دختران باز خواهد شد.

اما او توضیح نداد این “مشکل” چه زمانی حل خواهد شد.

به گفتهٔ آقای حقانی مکاتب دختران در افغانستان بسته نه بلکه تعطیل شده است.

با آنکه ملا عبدالغنی برادر، معاون رئیس الوزرای طالبان گفته‌ است به زودی درباره بازگشایی مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم تصمیم گرفته خواهد شد، اما انس حقانی، عضو برجسته این گروه در سخنانی در فضای توییتری شب گذشته گفت، باز شدن مکاتب دختران منتظر تغییر نصاب آموزشی است.

به گفتهٔ او در ۲۰ سال گذشته غربی‌ها در افغانستان نظام تشکیل دادند و حالا وظیفهٔ طالبان است که این نظام را اصلاح کند.

این مقام گروه طالبان می‌گوید مکاتب دختران تا امر ثانی تعطیل شده است و هر زمانی که مشکلات حل شود دروازهٔ مکاتب دختران دوباره باز خواهد شد.

با آنکه ۲۱۰ روز از بسته ماندن مکاتب دختران بالاتر از ششم می‌گذرد، اما وزارت معارف طالبان می‌گوید برای بازگشایی مکاتب دختران منتظر حکم ملا هبت‌الله، رهبر این گروه است.

هم زمان با این، خبرگزاری فرانسه در گزارشی می‌گوید رهبران طالبان بر سر باز کردن و یا بسته ‌نگه‌داشتن مکاتب دختران، دچار دو دستگی عمیق شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید که اختلاف بر سر آموزش دختران، گروه طالبان را به دو بخش شهری و فوق محافظه کار تقسیم کرده است.

از عبدالحکیم شرعی، قاضی القضات طالبان، خالد حنفی، وزیر امر به معروف و نهی از منکر و شمار دیگر از ملاهای جنوب در این گزارش به عنوان موانع اصلی رفتن دختران به مکتب نام برده شده است.

زمین: قدرت سیاره
خبرها
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید