زلنسکی: اگر سربازان اوکراینی در ماریوپول کشته شوند، مذاکرات با روسیه پایان می‌یابد

۱۴۰۱/۱/۲۸

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز شنبه در مصاحبه‌ای با رسانه‌های اوکراینی هشدار داد که اگر مسکو نیروهای باقی‌مانده این کشور را در شهر محاصره‌شده ماریوپول بکشد، مذاکرات صلح ممکن است به پایان برسد.

او وضعیت این شهر را دشوار دانست و گفت سربازان اوکراینی در حال محاصره هستند.

به گفته دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین، زلنسکی همچنین خاطرنشان کرد که اگر مسکو به جنایات جنگی علیه غیرنظامیان و سربازان اوکراینی ادامه دهد، احتمال کمتری برای مذاکره با روسیه وجود خواهد داشت.

وی افزود: «کشتار افراد ما در ماریوپل می‌تواند به مذاکرات پایان دهد.» رئیس جمهور اوکراین روسیه را متهم کرد که می‌خواهد تمام مدافعارن اوکراینی در شهر ماریوپول را بکشد. او می‌گوید که با این مدافعان در تماس است.

رسانه‌های روسی به نقل از وزارت دفاع این کشور گزارش دادند که شهر ماریوپول به طور کامل به تصرف نیروهای روسی درآمده است.

این وزارت گفته است که تنها بخش کوچکی از نیروهای اوکراینی در یک کارخانه در محاصره قرار اند. وزرات دفاع روسیه گفته که تنها چانس برای زنده ماندن مدافعان اوکراینی، تسلیمی آنان به نیروهای روسی است.

در همین حال، ولودیمیر زلنسکی در مصاحبه خود با اشاره به شهری در نزدیکی کیف که هفته‌ها توسط نیروهای روسی اشغال شده بود، گفت: «هر چه موارد مشابه شهر بورودیانکا بیشتر ظاهر شود، هیچ شانسی برای انجام مذاکرات وجود نخواهد داشت.»

رئیس جمهور اوکراین هفته گذشته گفت که ویرانی کشف شده در بورودیانکا "بسیار وحشتناک‌تر" از جنایات سربازان روسی در شهر بوچا است.

زلنسکی همچنین روز شنبه خاطرنشان کرد که وضعیت کریمه و منطقه دونباس باید بین اوکراین و روسیه مورد بحث قرار گیرد، اما او گفت که رسیدگی به این مسایل زمانی که روسیه فعالانه در تلاش برای تصرف برخی از اراضی اوکراین است دشوار به نظر می‌رسد.

این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که وزارت دفاع روسیه روز شنبه در بیانیه‌ای مدعی شد که فراتر از گروهی از جنگنده‌های اوکراینی که هنوز باقی مانده‌اند، «کل منطقه شهری ماریوپول کاملاً پاکسازی شده است.»

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید