۶ نفر به جرم زجرکش کردن یک مرد سریلانکایی در ملاءعام در پاکستان به مرگ محکوم شدند

۱۴۰۱/۱/۲۹

دادگاهی در پاکستان ۸۸ نفر را به جرم قتل گروهی یک مرد سریلانکایی به ظن کفرگویی مجازات کرد. ۶ نفر به اعدام محکوم شده و بقیه ۲ سال الی حبس ابد حکم زندان دریافت کردند. مدافعان حقوق بشر می‌گویند که از اتهام کفرگویی برای حمله به اقلیت‌های مذهبی و انتقام گیری در پاکستان استفاده می‌شود.

به نقل از خبرگزاری فرانس‌پرس، پس از آن که شایعه شد مدیر یک کارخانه در سیالکوت یک پوستر مذهبی را کنده و به داخل سطل کثافات انداخته است، گروهی از مردم در ۳ دسامبر سال قبل در روز روشن به این مرد در ملاءعام حمله کرده و زجرکشش کردند.

ویدیوهای حادثه نشان می‌داد که قربانی زیر دست و پای جمعیت خشمگین لت و کوب شده و سپس جسدش به آتش کشیده شد. برخی از مرتکبین با جسد در حال سوختن او عکس سلفی می‌گرفتند.

این رویداد خشم برخی مردم را در پاکستان برانگیخت و عمران خان، صدراعظم پیشین آن را «روز شرم برای پاکستان» توصیف نمود.

سارنوالان پاکستانی روز دوشنبه گفتند که از مجموع ۸۸ نفری که در پیوند به این رویداد محاکمه شدند، ۶ نفر به مرگ محکوم گردیدند، ۹ نفر به حبس ابد محکوم شده و باقی بین ۲ الی ۵ سال حکم زندان دریافت کردند.

متهمان در یک دادگاه خاص ضدتروریستی محکمه شدند که معمولا برای رسیدگی سریع به قضایای پرسر و صدا و مهم برگزار می‌شود.

گروه‌های مدافع حقوق بشر که خواهان لغو مجازات شدید کفرگویی در قوانین پاکستان اند، می‌گویند که معمولا افراد از اتهام کفرگویی برای حمله به اقلیت‌های مذهبی یا انتقام‌گیری و تصفیه حساب‌های شخصی استفاده می‌کنند.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید