چند موتر در آشوبی که به دلیل آتش زدن قرآن در سویدن ایجاد شد، به آتش کشیده شدند

طالبان: حکومت سویدن عامل هتک حرمت به قرآن را مجازات کند

۱۴۰۱/۱/۲۹

طالبان هتک حرمت به قرآن در سویدن را محکوم کرد. وزارت خارجه طالبان در اعلامیه‌ای از حکومت سویدن خواسته که عاملان هتک حرمت به قرآن را مجازات کند و در آینده هم از تکرار اقداماتی که سبب اهانت به مقدسات اسلامی می‌شود، جلوگیری کند. چند روز پیش در سویدن یک قرآن به آتش کشیده شد.

یک عضو گروه راستگرای افراطی موسوم به "سترام کارس" در سویدن که مخالف اسلام و مهاجرت است، در شهر لینکوفینگ این کشور چند روز پیش یک نسخه قرآن را سوزاند که سبب تظاهرات و آشوب در این کشور شد. در نتیجه آشوب حداقل ۳ نفر زخمی شدند و چند موتر به آتش کشیده شدند.

گفته می شود که گروه سترام کارس قصد راهپیمایی در دو شهر دیگر سویدن را دارد و بیم آن می‌رود که نسخه‌های دیگر قرآن را نیز بسوزاند.

طالبان در اعلامیه خود به این موضوع اشاره کرده و هشدار داده که تکرار این اقدامات به جریحه‌دار شدن احساسات مسلمانان جهان دامن می‌زند.

این اعلامیه طالبان در حالی منتشر شده که خود این گروه نیز در حملات انتحاری خود در مساجد، صدها نفر را کشته و قرآن‌ها هم به آتش کشیده شدند. در بیست سال گذشته اعضای این گروه در مناطق مختلف افغانستان با آتش کشیدن مکاتب، علاوه بر کتاب‌های درسی صدها نسخه‌ قرآن را نیز سوزانده‌اند.