معترضان در قندهار شعار «مرگ بر پاکستان و آی‌اس‌آی» سر دادند

۱۴۰۱/۱/۲۹

امروز دوشنبه، ۲۹ حمل شماری از باشندگان ولایت قندهار با برپایی تظاهراتی، شعار «مرگ بر پاکستان» سر دادند. تظاهرات کنندگان می‌گویند پاکستان «سرطان منطقه» است. این تظاهرات در اعتراض به حملات چند روز پیش پاکستان به نقاطی از افغانستان که ده‌ها کشته بر جای گذاشت، برپا شد.

تظاهرات کنندگان امروز در چوک شهدای شهر قندهار جمع شدند و گفتند که از این پس در برابر پاکستان، «دشمن سیاه‌روی» خاموش نخواهند بود. آن‌ها شعار دادند: «غلامی پنجاب را قبول نمی‌کنیم. پاکستان نابود باد.» آنها در شعارهایشان پاکستان را «سرطان منطقه» خواندند.

روز پنجشنبه ۲۵ حمل، ۷ سرباز ارتش پاکستان در کمین جنگجویان طالبان پاکستانی در وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز افغانستان کشته شدند. پاکستان هم در تلافی به آن به خوست و کنر حمله کرد و مدعی شد ده‌ها عضو طالبان پاکستانی که در افغانستان پناه گرفته بودند کشته شدند.

در حمله طالبان گفته می‌شود دست‌کم ۴۷ غیرنظامی، عمدتان زنان و کودکان کشته شدند. به گفته مقامات طالبان ۲۴ نفر از کشته‌شدگان فقط از یک خانواده هستند.

عاصم افتخار، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان از طالبان خواسته است علیه کسانی که در فعالیت‌های تروریستی در پاکستان دست دارند اقدام و امنیت مرزها را تامین کند.

پاکستان می‌گوید رهبران ارشد تحریک طالبان پاکستان در افغانستان حضور دارند. طالبان افغانستان اما تکذیب کرده است.

حملات هوایی پاکستان در افغانستان و کشته شدن غیرنظامیان واکنش‌‌های گسترده‌ای داشته است. حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان گفته حملات هوایی پاکستان، نقض حاکمیت ملی افغانستان و نقض قوانین بین‌المللی است.