رنگ، نور، طالبان؛ عزیز هزاره با «تکبیر» به جشنواره هنر ونیز رفت

۱۴۰۱/۱/۲۹

فیلم جدید عزیز هزاره، هنرمند آثار مفهومی که اخیرا توانست جایزه «نسل آینده» را کسب کند، ترکیبی از نور، تاریکی و صدا است. این فیلم با تصویری از شب‌های کابل آغاز می‌شود که رد سرخ یک موشک تاریکی آن را می‌درد. در ادامه سرود طالبان، نظم موجود در رنگ‌ها و نورهای شهر را به هم می‌ریزد.

فیلم با فریم‌های پهن سعی کرده تا همه چراغ‌هایی را که با نورهای مختلف می‌درخشند، در خود جای دهد؛ گویی هنرمند می‌خواسته تا همه ساکنان پایتخت افغانستان را با تمام تفاوت‌هایشان در یک قاب جای دهد.

تصویر ثابت رنگ‌ها و نورها با صدای سرود طالبانی که جنگجویانش را به جهاد فرا می‌خواند، خدشه‌دار می‌شود. رنگ‌ها در هم تنیده می‌شوند و مانند لکه‌های خون به هر سو کشیده می‌شوند. کم کم صدای سرود مردانه طالبان که با افکت‌های مختلف، به شکل دیگری درآمده، گنگ و نامفهوم می‌شود؛ تا جایی که فقط آوایی مانند یک وهم بزرگ همه تصویر را فرا می‌گیرد.

عزیز هزاره پیش از این به خاطر ساخت «ویدیوی پنج کانالی» در مورد کودکان افغانستان، جایزه‌ صد هزار دالری مرکز هنری اوکراین، پینچوک را از آن خود کرد.

جشنواره هنر ونیز، یکی از معتبرترین و کهن‌ترین جشنواره‌های هنر جهان است که هر دو سال یکبار با نمایش آثار هنری مدرن برگزار می‌شود. در این نمایشگاه آثار هنری چون فیلم، موسیقی، تئاتر، معماری و سایر هنرهای تجسمی دیگر به نمایش گذاشته می‌شوند.

خبرها
نگاه روز
کلکین

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید