اوکراین از آغاز تهاجم قدرتمند روسیه به دونباس خبر داد

۱۴۰۱/۱/۳۰

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز دوشنبه از آغاز حمله نیروهای روسی در دونباس در شرق اوکراین خبر داد. او گفت که بخش بزرگ ارتش روسیه برای حمله بر این منطقه متمرکز شده است.

زلنسکی افزود که مهم نیست روسیه چقدر نیرو در آنجا مستقر می‌کند، «ما می‌جنگیم و از خود دفاع می‌کنیم».

به نقل از سایت ریاست‌جمهوری اوکراین، آقای زلنسکی روز دوشنبه گفت: «اکنون می‌توانم بگویم که نیروهای روسی نبرد دونباس را آغاز کرده‌اند.»

در همین حال، وزارت دفاع اوکراین روز دوشنبه در توییتی گفت که «ارتش نسل‌کش روسیه» نیروهایش را در شرق اوکراین متمرکز کرده است.

این وزارت افزود که «حملات راکتی، بمباران و گلوله‌باران توپخانه‌ای [روسیه بر این منطقه] گسترده است»، و ماریوپول توسط بمب‌های چندتُنی روسیه ویران شده است.

این وزارت افزود: «رزمندگان ما به سرکوب دشمنان در این منطقه ادامه خواهند داد.»

نیروهای روسیه در اوایل ماه جاری تمرکز خود بر شهر کی‌یف را کاهش دادند. در آن زمان، ایالات متحده و اوکراین هر دو ادعا کردند که کاهش نیروهای روسی از مناطق اطراف پایتخت، تلاشی برای تجدید قوا و حمله بر منطقه دونباس است.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو آن زمان گفت: «ما عملاً شاهد خروج نیروهای روسیه نیستیم. آنچه می‌بینیم این است که آنها در حال تغییر موقعیت اند و برای حمله گسترده‌تر در منطقه دونباس برنامه‌ریزی می‌کنند.»

تکمیل پرسشنامه پیوستن به اتحادیه اروپا

در همین حال، رئیس جمهور اوکراین روز دوشنبه گفت که کشورش پرسشنامه عضویت در اتحادیه اروپا را تکمیل و به مسئول هیات اتحادیه اروپا تسلیم کرده است.

تکمیل این پرسشنامه آغاز مسیر طولانی برای پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا است.

پرسشنامه مذکور را اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در جریان سفرش به کی‌یف در ۸ اپریل به زلنسکی داد و متعهد شد که تلاش اوکراین برای عضویت در این اتحادیه را تسریع می‌کند.

زلنسکی در جریان تسلیم‌دهی پرسشنامه مذکور گفت: «این یکی از مراحل پیوستن کشور ما به اتحادیه اروپاست؛ آرمانی که مردم ما برای آن تلاش و مبارزه می‌کنند.»

خبرها
سفیران - فصل دوم
دیدگاه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید