جامعه مدنی از سازمان ملل خواست حملات بر هزاره‌ها را به عنوان "نسل‌کشی" به رسمیت بشناسد

۱۴۰۱/۱/۳۱

گروه کاری مشترک نهادهای جامعه مدنی از سازمان ملل خواست که حملات بر هزاره‌های افغانستان را به عنوان "نسل‌کشی" شناسایی کرده و گروه‌های تروریستی را که در عقب آن قرار دارند، مورد پیگرد جدی قرار دهد.

در آخرین مورد حمله بر مکتب عبدالرحیم شهید در غرب کابل ده‌ها قربانی برجا گذاشت.

هرچند طالبان گفته‌اند در سه انفجار پیهمی که روز سه شنبه، ۳۰ حمل در غرب کابل رخ داده دستکم ۶ نفر کشته و ۱۱ نفر زخمی شده‌اند، اما برخی منابع از کشته شدن دستکم ۳۰ دانش‌آموز و زخمی شدن شمار دیگر خبر داده‌اند.

مکتب عبدالرحیم شهید با ۳۰ هزار دانش‌آموز، یکی از بزرگترین مکاتب افغانستان است.

گروه کاری مشترک نهادهای جامعه مدنی با تأکید بر این نکته که کشتار مشخص هزاره‌ها در افغانستان مصداق نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است، از تمامی سازمان‌های بین‌المللی و جامعه جهانی به شمول سازمان ملل متحد تقاضا کرد که در مقابل این جنایت سکوت نکنند و گروه‌های تروریستی را تحت فشار قرار دهند تا در آینده از تکرار چنین جنایت‌ها جلوگیری شود.

در همین حال شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی باری دیگر با راه‌اندازی هشتگ #StopHazaraGenocide خواستار توقف نسل‌کشی هزاره‌ها در افغانستان شده‌اند.

برای نخستین بار کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ماه می ۲۰۲۱ پس از انفجار خونبار در مکتب سیدالشهدا بر ضرورت محافظت از "جمعیت در معرض خطر جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت، پاکسازی قومی یا نسل‌کُشی" تأکید کرد.

این کمیسیون در آن زمان از سازمان ملل خواسته بود که یک تیم متخصص و مستقل از محققان خود را به افغانستان بفرستد تا کشتار و دیگر خشونت‌ها در افغانستان را بررسی و تحقیق کند.

به رغم این که نهادهای مختلف در افغانستان بارها خواهان حقیقت‌یابی و تحقیق در مورد خشونت‌های گسترده‌ای که در افغانستان جریان دارد شده‌اند، هنوز سازمان ملل پاسخ قناعت‌بخشی به این درخواست‌ها نداده است.

سازمان ملل در آخرین مورد ریچارد بنت را به عنوان گزارشگر ویژه خود برای نظارت از وضعیت حقوق بشر افغانستان تعیین کرد.

ریچارد بنت در مصاحبه با طلوع‌نیوز گفته است در مورد نقض حقوق بشر از سوی گروه‌های مختلف درگیر در افغانستان تحقیق خواهد کرد و نتایج آنرا با سازمان ملل در میان خواهد گذاشت.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید