نخست وزیر کانادا:طالبان کار خروج پناهندگان افغان را دشوار کرده است

۱۴۰۱/۱/۳۱

به دنبال انتقادات گسترده از کندی روند ورود پناهندگان افغان به کانادا، جستین ترودو، نخست وزیر این کشور گفت که حاکمیت طالبان مانعی در برابر بیرون کردن و اسکان پناهندگان افغان در کانادا است.

او تاکید کرد که در همکاری با کشورهای دیگر کار روی خروج افغان‌های واجد شرایط جریان دارد.

به نقل از خبرگزاری کندین‌پرس، آقای ترودو اذعان کرد که برخلاف جدول زمانی قبلی حکومت، کار طی مراحل پذیرش و اسکان ۴۰ هزار پناهجوی افغان به دشواری به پیش می‌رود.

ترودو گفت که طالبان کمکی به تلاش‌های حکومت کانادا برای بیرون کردن پناهجویان واجد شرایط از افغانستان نمی‌کند، اما حکومت کانادا در حال هماهنگی و کار با برخی کشورهای منطقه و جهان برای کمک به این افراد برای بیرون شدن از افغانستان است.

در حال حاضر، بیش از ۱۰ هزار پناهجوی افغان در ۸ ماه گذشته وارد کانادا شده اند.

حامیان پناهجویان افغان می‌گویند که طالبان تنها مانع در برابر افغان های واجد شرایط نیست. یک شبکه متشکل از نظامیان سابق کانادایی اعلام کرد که فعالیت‌های خود را متوقف می‌کند. این شبکه یکی از گروه‌های عمده فعال برای خروج همکاران سابق افغان نیروهای کانادایی در افغانستان بود.

اولیور تورن، رئیس این شبکه می‌گوید که موانع اداری مانند داشتن اسناد و مدارک معتبر، دست و پای آنان را برای بیرون کردن همکاران افغان شان بسته است. او از حکومت کانادا می‌خواهد که خدمات قونسلی خود را در افغانستان از سر بگیرد.

دنیس تامپسن، جنرال بازنشسته و عضو این شبکه می‌گوید که ۷۰۰ افغان واجد شرایط ورود به کانادا به علت نداشتن ویزه خروج در پاکستان گیر مانده اند.

نگاه روز
زمین: قدرت سیاره
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید