طالبان انفجارهای مرگبار قندوز و مزارشریف را محکوم کرد

۱۴۰۱/۲/۱

مقامات طالبان در پیام‌هایی حمله بر مسجد شیعیان در مزارشریف و حمله بر متقاضیان کمک‌های امدادی در قندوز را محکوم کردند. در این دو حمله بیش از ۱۵۰ تن کشته و زخمی شدند. ذبیح الله مجاهد با انتشار پیامی درتوییتر گفته است که «این جنایات کار‌ حلقاتی است که‌ با جامعه افغانی ربطی ندارند.»

به گفته مقامات محلی، در انفجار امروز در کابل ۲ کودک، در قندوز ۱۱ نفر و در مزار شریف ۳۱ تن کشته شدند.

مسئولیت انفجار در مسجد شیعیان در مزار شریف را گروه ترویستی داعش بر عهده گرفت و اعلام کرد که دست‌کم ۱۰۰ نفر در این حمله کشته و زخمی شدند.

طالبان پیش از این گفته بودند داعش دیگر در افغانستان فعالیتی ندارد و حضور آنان تبلیغات "دشمن" است. ذبیح الله مجاهد در پیام خود، از اشاره مستقیم به داعش خودداری کرده و صرفا آن را گروهی خوانده که با جامعه افغانی ارتباطی ندارد. سخنگوی طالبان گفته طالبان برای «از بین بردن عناصر شریر و فتنه‌گر‌ تجربه‌ کافی دارد. عاملین این جنایات به زودی پیدا و به شدت مجازات می‌شوند.»

حملات انتحاری در حالی در روزهای اخیر در افغانستان تشدید شده است که با تسلط طالبان بر افغانستان، سراج‌الدین حقانی وزیر داخله طالبان بارها از عاملان حملات انتحاری ۲۰ سال گذشته تقدیر کرد و به بازماندگان آن‌ها پاداش و پول نقد داد. ناگفته نماند که در جنگ ۲۰ ساله طالبان علیه جمهوری اسلامی افغانستان نیز، جنگجویان این گروه بارها مکاتب و مساجد را در سراسر افغانستان هدف حملات خود قرار دادند.

حملات اخیر بار دیگر جامعه جهانی به ویژه کشورهای همسایه را نسبت به این موضوع نگران کرده است که ضعف مدیریت و رهبری طالبان می‌تواند به سرعت زمینه را برای تقویت گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان مهیا کند.

خبرها
خبرها
پیشه‌ور

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید